آخرین خبرها
خانه / آیه و احادیث / آیات :ای انسان ! به غذایت بنگر..!!

آیات :ای انسان ! به غذایت بنگر..!!

20131030118

فَابْعَثُوا أَحَدَکُمْ بِوَرِقِکُمْ هَذِهِ إِلَى الْمَدِینَهِ فَلْیَنْظُرْ أَیُّهَا أَزْکَى طَعَامًا فَلْیَأْتِکُمْ بِرِزْقٍ مِنْهُ ( کهف ۱۹)

”  اصحاب کهف ، هنگامی که از خواب (۳۰۹) ساله بیدار شدند گفتند: یکی از شما را با این پول به شهر بفرستید ( تا غذا بیاورد ) پس باید خوب بنگرد که چه غذایی پاکتر و حلال تر است  و شبه ای در آن نباشد .پس آن را بیاورد .

فَلْیَنْظُرِ الْإِنْسَانُ إِلَى طَعَامِهِ (۲۴عبس)

” پس باید انسان به غذایش بنگرد “

توضیح :

 *از این آیات بر می آید که انسان باید مواظب غذایش باشد  ، که چه می خورد : آیا پاک  و طیب است ؟حلال است ؟ ضرر جسمی و عقلی ندارد ؟ آیا شبه ای در آن وجود ندارد؟  از چه راهی به دست آمده؟  چرا که غذا  تاثیر قابل توجهی در تکوین شخصیت انسان و اخلاق و رفتار او دارد.بنابر این هر چیزی ارزش خوردن را ندارد.  وتا انسان به سوالات فوق توجه نکند  نباید هر غذایی را که دید بخورد .  به بها نه ی اینکه در کشور اسلامی تولید شده یا اینکه من نمی دانم . به خصوص اینکه هم  اکنون دستهای عمدی در کار است تا ازطریق غذا مردم را بیمار کنند .  تا از طریق غذا  دین و ایمان مردم را خراب کنند. یا از طریق غذا  مردم را بی غیرت و بی احساس کننند.!!!! و تا حدودی موفق هم شده اند .!!

* نکته دیگری که در این آیات وجود دارد این است که انسان با  نگریستن به غذا باید به عظمت و لطف پروردگار پی ببرد ؛ که چگونه  همه مایحتاج او وانواع و اقسام غذاها   و گونه های مختلف آن را برای او مهیا کرده است . و هیچ نیاز غذایی او را فرو گذار نکرده است . که بعد از آیه ۲۴ سوره عبس ، گروهای غذایی مورد نیاز انسان( هرم تغذبه) را بر شمرده است که قابل تامل است. !

* هر آنچه انسان  می خورد ، از قبیل دارو و آب نبز شامل این قاعده می شود .

 

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


چهار × = 20

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا