آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / نعمتهای بهاری: قارچ دنبلان

نعمتهای بهاری: قارچ دنبلان

20140311719

عَنْ سَعِیدِ بْنِ زَیْدٍ

عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ الْکَمْأَهُ مِنْ الْمَنِّ وَمَاؤُهَا شِفَاءُ الْعَیْنِ

( رواه البخاری و المسلم)

“پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: قارچ دنبلان ( خهر) از جمله من است  و آب آن شفای چشم است.”

کماه : نوعی قارچ  خوراکی به شکل سیب زمینی است که به رنگ قرمز یا سفید می باشد

* در این حدیث شریف به دو مطلب اشاره شده :

یکی اینکه  دنبلان از من است : که دو مفهوم می رساند : ۱- بدون کاشت و آبیاری انسان به دست می یاید .۲- یااینکه منشائ  آسمانی دارد  و در مناطقی به وجود می آید که در تابستان رعد و برق آمده باشد به همین خاطر در عربی به آن “نبات الرعد یا بنات الرعد ” نیز می گویند.

دیگر اینکه آب آن شفای چشم است و برای بیماریهای چشمی مفید است .وبرای برخی بیماریهای چشمی مجرب است . البته شیوه استفاده و مقدار آن  و نوع بیماریهایی  چشمی . نیاز به برر سی بیبشتری دارد.

2014-02-17 17.37.52

 

 

 

 

 

* دنبلان خواص فراوانی دارد :  غذایی مقوی و مغذی می باشد و انواع املاح و ویتامینها را دارد. در پیشگیربی از سرطانها  دیابت و بیماریهای چشمی موثر است .

برخی از افراد محلی در  استان فارس  مصرف قارچ را در درمان عوارض پیری موثر دانسته و آن را به عنوان عامل جوانی می شناسند.بر اساس تحقیقات علمی انجام شده تاکنون تاثیرات آنتی بیوتیکی قارچ در برابر میکروب ها و عوامل بیماریزا، تاثیر آنتی اکسیدانی در برابر انواع عوامل سرطانزا و محافظت از کبد در برابر بیماری های کبدی به اثبات رسیده است.

 

 

2014031273420140312743

 

 

 

 

تهیه و تنظیم : حیدر رحمانپور

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


یک + = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا