آخرین خبرها
خانه / گوناگون / آفات شب بیداری و فوائد سحر خیزی (۲ )

آفات شب بیداری و فوائد سحر خیزی (۲ )

 

صبح1

۲- محورجسمانی: یکی ازبهترین نعمات الهی نعمت سلامتی است .پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم فرموده اند:کسی که صبح را شروع کند در حالی که سالم است انگار دنیا رادرچنگ خود دارد. سلامتی تاجی بر روی سراست  که افراد سالم نمی بینند وفقط افراد مریض می بینند. 

شاید ما به ارزش این نعمت از خلال فرمایشات رسول اکرم صلی الله علیه وسلم پی ببریم ایشان براین مساله حریص بودند وبسیار دعا می کردند وهمیشه آن را پروردگارش طلب می کردنداز جمله:«اللهم متعنا بأسماعنا وأبصارنا وقوتنا ما أحییتنا ،واجعله الوارث منا» و«اللهم عافنی فی بصری» وهمچنین درحدیث صحیح آمده است که :یکی ازسوالاتی که درروز قیامت از انسان پرسیده می شود نعمت سلامتی است «لا تزول قدما یوم القیامه حتی یسأل: ….عن جسمه فیما أبلاه.»

یکی از وسایل سلامتی خواب است نه به صورت افراط ونه تفریط ،خوابی که درقرآن وسنت به آن اشاره شده است خواب قیلوله وبهتر از آن خواب سر شب است (ومن آیاته منامکم باالیل والنهار و ابتغاءکم من فضله ) خواب باعث استراحت مغز واعصاب وقلب وریه ها می شودواین چیزی است که خداوند به آن اشاره کرده است (وجعلنا نومکم سباتا) السبت یعنی استراحت وسکون یا قطع وترک کارها. کسی که بدنش را ازخواب محروم نماید مبتلا به سر درد ،ناراحتی پوستی ،اختلال شنوایی ،لرزش دستان،عدم توجه به اشیاء واشخاص اطراف،اضطراب وکند ذهنی وعدم تعامل صحیح با دیگران می شود.

زود خوابیدن فواید زیادی دارد که به برخی از آن اشاره می کنیم:

الف- علم ثابت کرده است که بیشترین گاز اوزون در صبحگاه وجود دارد که میکروبها را از بین می برد بنابراین هوا در این موقع پاکتر از هر وقت دیگر است که با استنشاق وارد ریه ها می شود وباعث می شود که خون تصفیه شود وجسم انسان از بسیاری از بیماریها پاک گردد. همچنین ثابت شده که اشعه ما وراء بنفش خورشید در هنگام فجر پوست را واداربه ساختن ویتامین D می کند.ونسبت کورتیزون درخون درصبح بیشتر ودر عصر کمتر از هر زمان دیگر می باشد.

ب- گذشتگان ما بر این شیوه زندگی کرده اند وسالم تندرست بوده اند چه بسا تا صد سال با سلامتی زندگی می کردند واز این نسلها امراضی که درزمان معاصروجود دارد شنیده نشده است واین به خاطر اهتمامشان به این مساله بوده است.

ج- هرگاه انسان مخالفت کند با این ترتیب الهی موازین الهی را منقلب می کند شب بیدار می ماند وأکثر روز می خوابد واین باعث می شود که جسمش را از بسیاری از فواید محروم نماید وآن را در معرض هلاکت قرار دهد.

امام ابن قیم می فرمایند:چهار چیز باعث هلاکت بدن می شود:۱- غم واندوه ۲-    ناراحتی     ۳- گرسنگی ۴ – شب بیداری

۳- محورهای دیگر: آفات شب بیداری ومنافع سحرخیزی فقط جنبه دینی وسلامتی تحت تاثیر قرار نمی دهد بلکه برجنبه های دیگری از زندگی نیزتاثیر می گذارد از جمله :

الف – جنبه اقتصادی: سنت نبوی تشویق نموده به سعی وتلاش جهت کسب روزی دراول صبح چرا که برکت آن نسبت به سایر اوقات چندین برابرمی باشد ودراین ساعات است که رزق وروزی بندگان تقسیم می شود به همین خاطرپیامبرصلی الله علیه وسلم برای کسانی که دراین ساعات به سعی وتلاش می پردازند دعای برکت نموده اند.ایشان هر گاه سریه یا جمعی به جایی می فرستادند در صبح زود می فرستادند.پس در شأن انسان مسلمان نیست که که خود را از دعای برکت نبی اکرم صلی الله علیه وسلم محروم نماید بلکه باید این فرصت راغنیمت بشمارد وبه آن اهتمام ورزد.

امام ابن قیم می فرمایند:چهار چیز رزق  وروزی را افزایش می دهد :قیام الیل،کثرت استغفاردرسحرگاهان،صدقه دادن وذکر آغاز وپایان روز؛وچهار چیز است که مانع رزق وروزی می شود:خواب صبح ،کم نماز خواندن،تنبلی وخیانت.

خداوند رزق وروزی تمام مخلوقاتش را تکفل نموده است فرقی نمی کند کافر باشد یا مؤمن نیکو کار باشد یا بدکار،وبرکات فقط از آن کسی است که صبح زود بیدار می شود.

ب- جنبه اجتماعی: کسی که صبح زود از خواب بیدار می شود باعث می شود که در همه کارهایش موفق شود.امام نووی رحمه الله علیه می فرماید:سنت است برای کسی که کاری دارد مانند قرائت قرآن ،علم شرعی ،تسبیح، اعتکاف،حرفه ای،مسافرت و…که در اول روز انجام دهد.

خواب شرط اساسی برای موفقیت در درس می باشد این چیزی است که دانشمندان آمریکایی درمجله نیورساینس به آن تاکید کرده بودند وعلما توصیه می کنند به عدم شب بیداری جهت خواندن یا مراجعه دروس چرا که باعث  می شود که مغزخسته شود ودر نتیجه قدرت یاد آوری وبرگشت را ازدست خواهد دادومغزدرشب قبل از امتحان نیاز به استراحت دارد.

ج- جنبه اخلاقی : کسانی که صبح زود از خواب بیدارمیشوند با خشوع نمازشب وصبح رامی خوانند ودرصبح زود شروع می کنند به برآورده کردن نیازهای خود وجامعه شان .اغلب کارهایی که درشب صورت می گیرد کارهای عبث ولهو ولعب می باشد مانند مراسمات پرسروصدای شبانه واستعمال مخدرات وگذشته ازاین شب بیداری توان وقدرت جسمی انسان راکم می کند وبه خاطرفعالیت مغزباعث عصبی شدنش می شود.برعکس کسانی که زودمی خوابند روحشان آرامتروتوان وتحمل بیشتری دارند.

خلاصه انسجام وهماهنگی جزبا تعالیم اسلام میسر نیست که شب رابرای سکون وآرامش وروز رابرای کاروسیاحت قرارداده است وتعالیمش به نسبت فرد واجتماع یکسان است چراکه این نظامی است که خداوند خودش به تنهایی آن راوضع نموده واوبهترمیداندکه چه چیزی به صلاحشان است وچه چیزبه نفع وچه به ضررشان است همچنان که می فرمایند:(ألایعلم من خلق وهواللطیف الخبیر).

ازخداوندمی خواهیم که به ماتوفیق دهد درآنچه که به صلاح ورستگاری دنیا وآخرتمان است ومارا درزمره کسانی قراردهد که سخن رامی شنوند وبه نحواحسن ازآن تبعیت می کنند.   وآخردعوانا ان الحمدلله رب العالمین .

 سحر خیز با شید تا کامروا  شوید

منبع : کتاب آفات السهر و فوائد البکور         محمد عفیفی

 ترجمه : خانم فوزیه قاسمی

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


× هشت = 64

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا