آخرین خبرها
خانه / مقالات / حدیث (۱۳ ) مسواک بزنید تا دندانی سالم داشته باشید!

حدیث (۱۳ ) مسواک بزنید تا دندانی سالم داشته باشید!

سواک

قَالَ أَبُو هُرَیْرَهَ عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَوْلَا أَنْ أَشُقَّ عَلَى أُمَّتِی لَأَمَرْتُهُمْ بِالسِّوَاکِ عِنْدَ کُلِّ وُضُوءٍ   وَقَالَتْ عَائِشَهُ عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ السِّوَاکُ مَطْهَرَهٌ لِلْفَمِ مَرْضَاهٌ لِلرَّبِّ ( رواه البخاری )

” اگر سخت نبود بر امتم ؛ دستور می دادم که همراه هر وضو مسواک بزنند. و ام المومنین عایشه روایت می کند که پیامبر صل الله علیه و سلم فرمودند: مسواک زدن موجب پاکی دهان  و دندان رضایت پروردگار است .”

عن أبی سوره عن عمه أبی أیوب قال : قال رسول الله صلى الله علیه وسلم : ” حبذا المتخللون ، أن تخلل بین أصابعک بالماء وأن تخلل من الطعام “. ( رواه ابن ابی شیبه)

” خوشا به حال کسانی که خلال می کنند: بین انگشتانشان  هنگام وضوء وبین دندانهایشان بعد از غذا. )

 

توضیح:

۱- بهداشت دهان در طب نبوی از اهمیت ویژه بر خوردار است زیرا مهم ترین را ورودی بدن است که شامل  رعایت تغذیه مناسب و  بهداشت ظاهری آن که با مسواک و خلال کردن دندانهاحاصل می شود .

۲- مسواک زدن مستحب است خصوصاَ هنگام خواب و بیداری – هنگام وضوء و تغییر بوی دهان. همچنین خلال کردن دندانها بعد از غذا هم مستحب است.  اما به مسواک زدن تاکید بیشتری شده است.

۳- منظور از مسواک زدن  استفاده از مسواک چوبی  درخت اراک  است . بهتر است تازه باشد یا آن را در آب خیساند بعد کمی کوبید تا ریشه ریشه شود و سپس استفاده نمود.  وبعد از چند بار استفاده آن را قطع کرد و از قسمت تازه استفاده نمود.

۴-  آیا می دانید تا کنون هیچ خمیر دندانی در دنیا ساخته نشده که خواص مسواک چوبی را داشته با شد. حتی خمیردندانی  که از چوب مسواک ساخته شده می دانید چرا؟. اگر باور ندارید به شهادت پژوهشگران غربی که سالها  روی  چوب درخت مسواک کار کرده اند ، گوش کنید : به مقاله مسواک در سایت مراجعه شود.

۵- ایا می دانید مسواک اراک  درقسمتهایی از بلوچستان ایران و استان هرمزگان و سیریک وجود دارد.

۶- آیا می دانید استفاده از خمیر دندان،   سنت نبوی مسواک به جا نیامده!!   و فقط با استفاده از مسواک چوبی سنت اجرا شده است .

۷- آیا می دانید استفاده  از خمیر دندان  برای دندانها ضرر دارد  و ضررآن بیش نفعش است ؛ شیرینی موجود درآن  و فلوراید آن دندان را تخریب می کند. و بسیاری از این خمیر دندانها فقط موجب رونق مطب دندان پزشکها  است !! عملاً نیز تحقیق شده کسانی که از مسواک چوبی استفاده می کنند  یا از خمیر دندان استفاده نمی کنند ؛ دندانهای سالمتری دارند.(به کتاب درسهایی از پزشکان معجزه گر نوشته جاناتان بارون و کتاب درمانهای طبیعی.. مراجعه  کنید )

۸-اگر سواک چوبی اراک در دسترس نبود می توان از جایگزینهای مناسب زیر استفاده کرد:

۱-می توان از چوب درختچه انزروت که شیبه چوب سواک است و تا حدودی خواص آنرا دارد  ودر همه مناطق جنوب ایران و استان فارس ، احتمالاً سایر مناطق  نیز وجود دارد ؛ استفاده کرد.

۲-ترکیبات متعدد گیاهی که غالباً با نمک یا زغال همراه است . . با برس نرم می توان از آن استفاده کرد. درعطاریها موجود است .

۹- راستی مارا چه شده که یا سنتهای نبوی را اجرا نمی کنیم  یا آن را تغییر می دهیم   حتی زمانی که دانشمندان غربی هم به آن اذعان کنند  باز هم حاضر به پذیرش آن نیستیم.

نمونه آن مسواک زدن است  با وجود اینکه قریب یکصد حدیث در باره مسواک داریم و علم هم اثبات کرده که بهترین روش برای سلامتی دندانها ؛ مسواک چوبی است ، بازهم با زبان حال یا با زبان قال  میگوییم که این قدیمی شده !!! و فکر می کنیم امروزه سنت مسواک زدن ؛استفاده از خمیر دندان است . در حالیکه ضرر هم دارد ولی امکان ندارد هیچیک از سنتهای نبوی ضرر داشته باشد  ( أَتَسْتَبْدِلُونَ الَّذِی هُوَ أَدْنَى بِالَّذِی هُوَ خَیْرٌ) . با این وجود ادعای محبت او را داریم در حالیکه : ان المحب لمن یحب  مطیعٌ.

 

 

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


سه + = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا