آخرین خبرها
خانه / مقالات / درمانهای خانگی (۱ ) سرفه و التهاب مجاری تنفسی

درمانهای خانگی (۱ ) سرفه و التهاب مجاری تنفسی

سرف

درمانهای خانگی  سرفه- التهاب مجاری تنفسی

مقدمه

       منظور از درمانهای خانگی این است که خانواده ها و  عموم افراد جامعه اطلاع کافی در زمینه پیشگیری ودرمان در طب اسلامی – سنتی – خصوصاً بیماریهایی  که جنبه عمومی دارد و زیاد رخ میدهد از قبیل  تب و سرماخوردگی  و..  داشته باشند تا در موقع لزوم   اقدامات لازم را انجام دهند  تا نیازی به مراجعه به طبیب نباشد.  یکی دیگر از ابعاد  درمانهای خانگی  در واقع همان کمکهای اولیه است که  در رابطه با بیماران باید انجام داد  تا به طبیب ماهر  یا مرکز درمانی برسد .در طب نبوی نیز غالب دستورات  بهداشتی و درمانی  مبنی بر   همین اصل است که افراد و خانواده ها  اطلاعات لازم را در این زمینه ها داشته باشند. در پرتو این فرامین بوده که  در صدر اسلام و  و قرون ما بعد  اکثر خانواده ها راههای  پیشگیری و درمان  بیشتر بیماریها رامی دانستند با وجود اینکه به اصطلاح امروزی طبیب نبودند :  به عنوان مثال  در جنگ احد؛ فاطمه زهرا رضی الله عنها ؛ جهت قطع خونریزی   پارچه یا حصیری را سوزاند ه و خاکستر آن را برروی زخم  می گذارد .ونمونه ایی از این قبیل فروان است .  هچنین طبیب بزرگ زکریای رازی جهت گسترش  فرهنگ درمانهای خانگی  کتابی تالیف میکند به نام ” برئ الساعه یعنی علاج فوری .

روشهای علاج خانگی

 معمولاً  معالجه با ۳ روش صورت می گیرد:

۱-      غذا:   در واقع بهترین نوع معالجه می باشد لازمه آن هم این است که شخص غذاهای مفید و مضر جهت هر بیماری را بشناسد از قبیل میوه جات و سبزیجات مناسب و ….( غذای شما دوای شما.  دوای شما غذای شما )

۲-      داروهای طبیعی موثر:  با استفاده از گیاهان دارویی مناسب و   

۳-      اعمال یدوی : مثل ماساژ و روغن مالی- بادکن -  حجامت    ….

فوائد :

۱-      در دسترس بودن

۲-      ساده و  کم هزینه

۳-      حیاتی  و سریع الاثر : بسیاری از اقدامات اولیه از قبیل مار و عقرب گزیدگی ، مسمومیت ، سوختگی ، در طب اسلامی  سریع الا ثر و حیاتی است و موجب  حیات  جان بیمار میشود.

۴-       حفظ روحیه و امید به شفا  : در این روش  استرس ناشی از مراجعه به اطباء – خصوصاً در نزد کودکان- کاهش یافته و شخص روحیه خود را حفظ خواهد کرد.             

·         باز هم یاد آوری می کنیم ؛ لازمه معالجات خانگی  داشتن اطلاعات و آموزشهای  لازم در این زمینه است .   وبه معنای معالجات خود سرانه نیست . که البته  یادگیری آن  هم کار سختی نیست ؛ حتی بی سواد هم می تواند آنرا یاد بگیرد

سرفه  و التهاب مجاری تنفسیسرفه

سرفه در واقع یک نوع واکنش دفاعی و طبیعی بدن است  به خاطر التهاب گلو یا جهت خروج ترشحات داخلی.

·         پرهیز از  غذاهایی که موجب تشدید سرفه می شود از قبیل : شیرینی جات و تنقلات مصنوعی، لبنیات ، هرنوع گوشت ، سرخ کردنی  و مغز گردو  به خصوص اگر تنگی نفس باشد. دود سیگار هوای آلوده بوی مواد شیمیایی و شوینده ها

۱-     ۱- به شخص عسل بدهید ؛ به تنهایی یا با آب نیم گرم روزی چندین مرتبه خصوصاً موقع خواب

۲-     ۲- انجیر را نصف شود در آب جوش خیس کرده  صبح و شب  ؛ آب و دانه آن میل شود.

۳-    ۳-  شربت عسل و  لیموترش تازه  روزی ۳-۴ مرتبه

۴-     ۴-  دم کرده آویشن یا رزماری( اکلیل کوهی) با عسل شیرین شود.

۵-   ۵-   یک قاشق مربا خوری بارهنگ با یک لیوان عرق نعناع  ۵-۶ دقیقه وجوشانده  با عسل شیرین شود . قبل از خواب میل شود.

۶-      ۶-سیر پخته

۷-      ۷-عرق شقایق ؛ اگر با شیره توت باشد بهتر است  بعد از غذا ۱-۲ قاشق

۸-      ۸- پیاز را برش داده   مقداری عسل به آن بمالید در ظرف سردار شیشه ای ، شب تا صبح بماند ، شربت حاصل از آن را صاف کرده به مرور میل شود .

۹-      ۹-دم کرده گل گاوزبان نیز می تواند جهت سرفه های خشک مفید باشد

۱۰-  جهت سرفه کودکان  می توانید بیشتر از این مواد استفاده کنید :

۳-۴ عدد شکر تیغال در آب جوش حل شود ( خصوصاً سرفه های مقاوم)- ترنجبین در آب جوش حل شود صاف شود. شیره توت. به دانه. به کودکان زیر یک سال عسل ندهید  مگر اینکه عسل کوهی مطمئن باشد.

۱۱-   غذا بیشتر: آش سرما خوردگی  و سوپ جو – تلبینه  و غذاهای ساده باشد شلغم بیشتر مصرف شود

۱۲-  جوشانده سپستان+ عناب+ شیرین بیان

 

·      *    از موارد فوق یک یا چند مورد که در دسترس بود  استفاده کنید تا مشکل بر طرف شود . اما با توجه به اینکه  سرفه ها متفاوتند ابتدا یک یا چند مورد   را ۱-۲ روز اجرا کرده  اگر نتیجه حاصل نشد موارد دیگر را امتحان کنید . اما پرهیزات غذایی را حتما اجرا کنید.

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


8 − = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا