آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / سرما خوردگی ،خداحافظ!!!

سرما خوردگی ،خداحافظ!!!

خلاصه‌ای از مطالب سرماخوردگی، پیشگیری و درمانسرما خوردگی
سرما خوردگی در اصل بیماری نیست بلکه در واقع ساده ترین عامل پاک سازی بدن و دفع کننده موادسمی وزائد به طور طبیعی است. سرما خوردگی مکرر دلیل بر این است که به خاطر پر خوری و مصرف مواد مضر بدن آکنده از مواد سمی است ، بنا بر این هیچ فرد سالمی که درونش پاک باشد دچار سرما خوردگی نمی شود. سرما خوردگی نتیجه عادات غذایی غلط از جمله مواد چسبناک نان سفید و غلات تصفیه شده است .معالجه سرما خوردگی با داروهای شیمیایی کاری نابخردانه است زیرا اینگونه اقدامات باعث توقف دفع سموم می شود و آنها را به عمق بافتها می راند . ودر آینده بیمار بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد و فرد را به بیماریهای طولانی مدت و سرانجام شخص را به بیماریهای عفونی و سرطان مبتلا می کند.
أــ پیشگیری:
اــ تقویت سیستم دفاعی
زمانی دچار بیماری وسرماخوردگی می‌شویم که سیستم ایمنی ما ضعیف شده باشد یا بدن ما مسموم بنابراین بهترین راه پیشگیری ازسرماخوردگی وسایر بیماریها تقویت سیستم دفاعی بدن است از طریق:
الف: پرهیز از غذاهای مضر خصوصاً شیرینی‌جات وتنقلات مصنوعی، ساندویچ و نوشابه و آب میوه‌های صنعتی، دوغ و ماست بازار، گوشت زیاد خصوصاً مرغ ماشینی و گوشت گاو نان سفید سیب زمینی سرخ کرده و…
غذاهای مضر نه تنها سیستم ایمنی را ضعیف می کند بلکه بدن را آلوده ومسموم می گرداند
ب: مصرف غذاهایی که سیستم دفاعی را تقویت می کند و موجب پاکسازی بدن می شود مثل زنجبیل، سیاه دانه، عسل، سیر، سبزیجات، ومیوه‌های فصل خصوصاً: پرتقال، لیموترش، لیمو شیرین، انار(میوه روی غذا نباشد).
ج: حجامت در اوائل فصل پاییز: امروزه به اثبات رسیده وتجربه شده که حجامت تأثیر بسیار زیادی در تقویت سیستم ایمنی دارد بنابراین از بسیاری بیماریها از جمله سرماخوردگی جلوگیری می کند.
۲ــ نرمش و ورزش کنید، پیاده روی کنید، تحرک بدنی داشته باشید.
عدم تحرک= بیماریهای مختلف
۳ــ در فصل پاییز و زمستان از لباس گرم و کلاه و… استفاده کنید خصوصاً اگر سوار موتور می‌شوید، و اگر عرق کردید در معرض باد قرار نگیرید، تا بطور طبیعی عرقتان خشک شود.
۴ــ فضای اتاق نشیمن یا هال را با بخور، گشنیز، اکالیپتوس، آویشن و… مرطوب نگه دارید.
۵ــ هر از گاهی پیازی را تکه کنید و در اتاق قرار دهید و بعد از چند ساعت آن را بیرون بیاندازید.
۶ــ بهداشت دهان و بینی را رعایت کنید خصوصاً: مسواک بزنید بهتر است از مسواک چوبی استفاده شود( چوب گنیست(انزروت). هروقت وضو می‌گیرید ۳بار آب را به بینی فرو برید و بیرون بریزید( که این کار مستحب است و موجب از بین رفتن میکروبها و ویروس‌ها هم می‌شود)

۷- سحرخیز باشید. سعی کنید بعد از نماز صبح نخوابید، این کار موجب جابجایی نزله‌ها می‌شود و کمتر دچار سرما خوردگی یا عوارض آن می‌شوید.
۸ــ توصیه‌های عمومی:
الف: یبوست نداشته باشید( شکمتان باید روزی ۳ــ۲مرتبه کار کند)
ب: در فصل پاییز و زمستان از غذاهای سرد مثل دوغ و ماست، برنج سفید، گوجه وغذاهای سنگین کمتر استفاده کنید. بیشتر غذاهای گرم مصرف کنید .
ج: پرخوری نکنید.
د: در این فصل از دم کرده‌های: آویشن، نعناع، بابونه، اسطوخدوس،گل گاوزبان و رزماری( اکلیل کوهی) کاکوتی (اسطوقدوس محلی )و… بیشتر استفاده کنید.
ه: در فصل سرما خوردگی هر رو زصبح و شب یک لیوان آب + ۱-۲ قاشق سرکه سیب طبیعی + ۱ قاشق عسل خالص استفاده کنید با این کار تعادل قلیایی و اسیدی ایجاد می شود و کمک شایانی به پیشگیر ی از سرما خوردگی وبسیاری از بیماریهای دیگر می شود
و: گاهی در خانه اسفند دود کنید.
ب: درمان سرما خوردگی
روشهای تجربه شده‌ی مؤثر و مفید:
الف: همین که احساس کردید سرما خورده‌اید، گلویتان درد میکند یا آبریزش بینی دارید: تا ۳-۲ روز مطلقاً از خوردن شیرینی‌جات مصنوعی( قند و شکر و مشتقاتش) هر نوع گوشت، دوغ و ماست پرهیز کنید و روزی حداقل ۳ بار: یک لیوان آب و یک قاشق عسل به همراه یک لیموترش تازه، آرام آرام میل نموده و غرغره کنید؛ همچنین در این مدت از دم‌کرده زنجبیل، آویشن، پونه کوهی، اسطوخدوس،کاکوتی و معجون سیاه دانه و عسل( به نسبت ۱به۵، هر صبح و شب یک قاشق مرباخوری) استفاده کنید.
بهتر است از سیر نیز استفاده کنید و هرشب از بخور گشنیز+ آویشن+ اکالیپتوس و نعناع استفاده کنید.
سپس داروی عطسه آور استفاده کند.
ازغرغره با عرق آویشن و عرق بابونه( با کمی عسل باشد) و استنشاق با آب و نمک، جهت رفع گلودرد نیز میتوانید بهره ببرید. همچنین غرغره با جوشانده یا خیسانده دانه شنبلیله مفید است.
اویشن داروی مهمی در درمان سماخوردگی وانتی بیوتیک طبیعی است ؛ بیشتر استفاده شود.
ب: حجامت گرم و خشک کتف ( باد کشی) ۳مرحله
عرق نعناع+ یک قاشق عسل هر ۴ساعت یک لیوان تا ۲۴ساعت بعد از آن
عرق نعناع+ یک قاشق عسل هر ۷ساعت یک لیوان تا ۶روز
هر ۴ساعت ۶-۵قطره روغن سیاه دانه را روی ملاج سر بمالید به مدت ۲۴ ساعت؛ همچنین چند قطره از آن به بینی و داخل بینی بمالید و نیز دود اسفند ببوئید.
در مدت یک هفته غذا بیشتر گیاهی وساده باشد مثل : آش شلغم، آش جو ، سوپ جو ، تلبینه ، نخود آب پز و کدو و حبوبات.
عرق شاهتره+۳/۲ عرق کاسنی، را مخلوط کرده و روزانه میل شود. ۱/۳
از خوردن شیرین هرنوعی، گوشت، دوغ و ماست نیز پرهیز شود.
یک قاشق مرباخوری جوش شیرین، داخل یک لیوان آب جوش بریزید، پس از آنکه حل شد در هر دو بینی استنشاق کنید، به مدت ۳روز
ج: یکی دیگر از روشهای مجرب این است که تا ۷۲ ساعت فقط عسل با آب نیم گرم که بهتر است روزی ۲-۳ بار لیمو تر ش باشد. در این مدت از میوه جاتی از قبیل لیمو شیرین و پرتقال بیشتر استفاده شود. واگر زیاد گرسنه شدید چند دانه خرما در آب گرم خیسانده میل شود. در این روش علاوه بر رفع سرما خوردگی جهت پاک سازی بدن نیز مفید است.

نکته: میتوانید از یکی از روش‌های فوق یا هر دو با هم نیز استفاده کنید.
بهتر است تا ۲۴ساعت استراحت کنید و خود را گرم نگه دارید. *
* در هنگام سرما خوردگی به صورت طاق باز ( به پشت ) نخوابید ؛ زکریای رازی معتقد است که در هنگام سرما خوردگی بهتر است خواب بیشتر به صورت تکیه زده و نشسته با شد تا نزله ها به مغز نزول نکند.
*در هنگام سرما خوردگی از خوردن انگور وشیره انگور خود داری کنید
ان‌شاءالله درصورت اجرای درست این روشها در طی ۳-۲روز سرماخوردگی شما برطرف خواهد شد ( به لطف خداوند) و از عوارض آن در امان خواهید ماند.
آیا می دانید امکان دارد با سرکوب سرما خوردگی با داروهای شیمیایی زمینه بیماریهای خطرناکی از قبیل سرطانها وعفونتهای ریوی و آسم در بدن ایجاد شود: پس انتخاب با شماست!!!!! ( ما اصابک من سیئه فمن نفسک )

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۱۰ نظر

 1. سلام
  مرسیییییی
  عااااالی بود
  عالی

 2. فوق العاده بود
  مرسی از لطفتون

 3. خییییییییلی عالللللللی بودز

 4. به نظر من افرادی که بنیه قوی و طبیعت گرم دارند کمتر سرما میخورند حتی اگه غذاشون ناسالم باشه

  • هو الشافی
   بله درسته ولی این غذاهای ناسالم به مرور بنیه قوی را ضعیف می کند و شخص را مستعد بیماریهای گوناگون که برخی از سرما خوردگی هم خطر ناکترند . می کند .

 5. سلام بیست بیست عالی

 6. سلام خیلی عالی عالی بود

 7. کاملترین پاسخ و توضیحات برای سرماخوردگی
  عالی عالی عالی

 8. با سلام
  لطفا در مورد درمان سرفه های شدید بعد از سرماخوردگی راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.
  گاها تا دو سه ماه هم طول میکشه.

  • هو الشافی
   پرهیز از غذاهامضر و صنعتی . خصوصا با طبع سرد مثل دوغ و ماست ..ترشی و…..
   هر صبح و شب عسل با آب گرم میل شود
   انجیر در آب جوش خیسانده شب تا صبح سپس میل شود
   چهار تخمه یا به دانه در آب جوش لعاب بیاورد بعد با عسل شیرین شود میل کنید
   دم کرده آویشن نعناع . رزماری. زنجبیل .. باعسل شیرین شود .
   مز مزه کردن عسل هر ۲-۳ ساعت یک بار خصوصا موقع خواب

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


3 + = یازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا