آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / سلول ها چگونه غذا را به انرژی تبدیل می کنند?

سلول ها چگونه غذا را به انرژی تبدیل می کنند?

سلول ها چگونه غذا را به انرژی تبدیل می کنند
بدن ما از میلیارد ها سلول تشکیل شده است که تمام اعمال آنها توسط انرژی انجام می شود و این انرژی از سوختن غذا به دست می آید. به طور مثال از سوختن یک ملکول گلوکز، شش مولکول دی اکسید کربن و شش مولکول آب خالص و مقداری انرژی بدست می آید. در داخل میتو کندری ها، از همین انرژی بدست آمده استفاده می شود و یون های هیدروژن از طریق دستگاه های انتقال دهنده الکترون به فضای بین غشایی میتوکندری رانده می شوند، سپس این یون ها از مجاری باریک ورودی دستگاه تولید کننده ATP با فشار وارد می شوند و در نتیجه پره های یک توربین پروتئینی را به سرعت به چرخش در می آورند، به این ترتیب انرژی الکتریکی جریان یون های هیدروژن، به انرژی مکانیکی تبدیل می گردد و در ملکول های ATP به صورت باندهای فسفات ذخیره می گردد. حال دقت کنیم اگر تغذیه فرد همیشه از غذاهای با طبع سرد باشد یا فرد غذاهای با طبع سرد را دائما با هم مخلوط نماید و استفاده کند، به تدریج سلول ها انرژی لازم برای انجام عملکردهای حیاتی خود را نخواهد داشت و بنابراین علائم این اختلال عملکردی سلول ها در بدن به شکل بیماری نمایان می گردد.
به عنوان مثال اگر سلول های دچار اختلال عملکرد شده, سلول های سیستم ایمنی ما باشند که در بدن نقش ارتش یک کشور را بازی می کنند دیگر قادر نخواهند بود فرق بین خودی و بیگانه را تشخیص دهند و در نتیجه بر علیه برخی از پروتئین های خود بدن فرد فعال شده و پروتئین های خودی و به دنبال آنها سلول های خودی را از بین می برند. بطور مثال اختلالی که در بیماریM.S برای سلول های شوان می افتد و میلین روی رشته های عصبی توسط سیستم ایمنی خود بیمار نابود می شود.
جالب اینجاست که امروزه برای درمان بیماری M.S در طب غربی نیامده اند اختلال عملکردی سلول های دچار نقص عملکردی شده را رفع کنند و فقط با تجویز دارو های کنترل کننده و سرکوب کننده سیستم ایمنی به طور موقت ارتش کشور بدن را فلج می کنند تا فعلا به سلول های شوان و غلاف میلین حمله نکنند، حال آنکه باید با اصلاح تغذیه سلولی فرایندهای شناخت خودی از غیر خودی را که در سلول های از بین رفته یا کاهش یافته را احیاء کرده، سپس با تقویت روند ترمیم آسیب های بافتی، چون سرمنشاء آسیب سلولها بسته شده است، به تدریج علائم بیماری رفع شده و نشانه های بهبود آشکار می گردد به شرطی که آسیب ها غیر قابل بازگشت نشده باشند.
همین مسئله که راجع به بیماری M.S به صورت مثال طرح شد در مصادیق دیگری با تفاوت هایی قابل تامل است که در مقالات آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت. البته یادمان باشد که اولین اقدام پیشگیری و درمان رعایت صد در صد مثلث سلامت خواهد بود.

دکتر حسن اکبری
متخصص و دانشیار آسیب شناسی سلولی
محقق و مدرس طب اسلامی- ایرانی

www.tebenabavi.ir

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


هفت − 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا