آخرین خبرها
خانه / رمضان / درمانگاه رمضان (۷)نقش روزه در پیشگیری و درمان بیماریهای روحی و روانی(۳)

درمانگاه رمضان (۷)نقش روزه در پیشگیری و درمان بیماریهای روحی و روانی(۳)

 

۶- روزه توان تحمل مشکلات و مصائب را بالا می برد :
بسیاری از انسان ها در هنگام روبرو شدن با شدائد و مشکلات و مصائب و سختیها خود را می بازند و روحیه خویش را از دست می دهندتحمل مشکلات و نا امید می شوند و قدرت تحمل فشار مشکلات را ندارند به همین خاطر دچار ناراحتیهای روحی و روانی جانکاهی می شوند که گاهاً حیات آنها را به مخاطره می اندازد.
اما ایمان صحیح و روزه ، قدرت تحمل مشکلات و سختیها را افزایش می دهد، روحیه انسان قوی می شود و به حکم و تقدیر الهی راضی می گردد در نتیجه از ایجاد بسیاری از بیماریهای روحی و روانی و جسمی پیشگیری می شود.
« رمضان که خود سنگر مبارزه با نفس و پلیدیهاست ، شعله عشق به معبود را در دل بنده روزه دار، گرم تر و فروزان تر می کند و او که خود را مهمان خدا می یابد ، ذات باری تعالی را همواره و در همه لحظات شاهد و ناظر اعمال و رفتار خود می داند و نهایتاً با قلبی آرام ، مطمئن و اراده ای استوار عمل کرده و خدا را همواره حامی و یار و یاور خود فرض می کند و در نتیجه شدیدترین تنش ها و فشارهای روانی در ذهن و روان او کوچک می نماید.
در یکی از مجلات ژاپنی به نام Thesapporo medical journally در پژوهشی که انجام داده تأکید کرده که روزه روزه تحمل سختیها و فشار مشکلات زندگی را بر انسان راحت تر می گرداند ، همچنین خواب را راحت تر می گرداند و موجب آرامش می شود ، زیرا روزه فضولات و سموم خون را دفع می کند وخونی که به مغز می رسد خون پاکی است و مغز را نیز پاک می گرداند ، بنابراین قدرت تفکر و تحمل را افزایش می دهد و شخص از وضعیت روانی خوبی برخوردار خواهد شد.
شخص روزه دار پیامدهای رفتار خود را قابل کنترل و تعدیل یافته می یابد و نه تنها از اختلالات و بیماریهای جسمانی که منشأ روانی دارند مصون می ماند بلکه بسیاری از مشکلات در سایه سعه صدر برگرفته شده از آرامش روانی و پیوستگی ارتباط به قدرت خدا حل می کند و بر آن غلبه می نماید.
از طرف دیگر روزه تمرین سختیها ، گرفتاریها و مشکلات است که اگر در مراحل زندگی با آن مواجه شد توان تحمل آن را داشته باشد .
چو کم خوردن طبیعت شد کسی را                    چو سختی پیشش آید ، سهل گیرد
وگر تن پرور است اندر فراخی                          چو تنگی بیند از سختی بمیرد
تنور شکم دم به دم تافتن                                مصیبت بود       روز     نایافتن
رمضان مشهور است به ماه صبر. شخص در رمضان عادت می کند به تحمل کمبودها و مشقتها. کسی که توانست در مقابل خواسته هایش صبر کند در مقابل مشکلات زندگی نیز صبر خواهد کرد به همین خاطر خداوند می فرماید: « یا اَیها الَّذینَ آمَنوا استَعینوا بالصَّبرِ وَالصَّلاه . . . » ( بقره ) برخی مفسرین می گویند منظور از صبر در اینجا روزه است. یعنی برای مقابله با مشکلات و سختیها از روزه و نماز کمک بطلبید.
۷- برنامه غذایی ماه رمضان با مرکزیت خرما برطرف کننده اختلالات روحی و روانی :
در پژوهشهای تغذیه شناسان به اثبات رسیده که علت برخی بیماریهای روحی و روانی تأمین نشدن نیازهای غذایی ( املاح و ویتامین ها ) است ، به عبارت دیگر سوء تغذیه منشأ‌ بسیاری از بیماریهای روانی است .
لذا با توجه به توصیه هایی که در شرع اسلام مبنی بر مصرف برخی مواد غذایی در افطاری و سحری از جمله خرما و . . . نیازهای بدن به املاح و ویتامین ها ، تأمین می شود که تأثیر بسزایی در برطرف شدن بیماریهای روحی و روانی دارد چرا که خرما سلولهای عصبی مغز را تغذیه می کند و حاوی ویتامین های گروه B می باشد که موجب ایجاد آرامش و نشاط می شود و اضطراب و نگرانی را از بین می برد و از تنشهای عصبی می کاهد.
جهت اطلاع بیشتر به مقاله « برنامه غذایی در رمضان در همین سایت یا در سایت www.tabesh.net یا جزوه تحفه رمضان مراجعه شود.
۸- تأثیر سحرخیزی بر روح و بدن انسان :
یکی از آداب و سنتهای مؤکد در رمضان برخاستن در سحرگاهان و خوردن سحری است.
چنانکه اثبات شده در سحرگاهان انرژی کیهانی آزاد می شود و انرژی مثبت بسیار زیاد است که بر روحیه انسان تأثیر خوبی بر جای می گذارد و شخص با دریافت انرژی کیهانی شاد و سرحال می گردد و روحیه انسان تقویت می شود ، دیگر خبری از اضطراب ، افسردگی و استرس نخواهد بود.
ضمن اینکه سحرخیزی بر سلامتی جسمی انسان نیز تأثیر مثبتی دارد. به همین خاطر است که پیامبر ( ص ) در حدیثی در مورد فوائد نماز شب اشاره می فرماید که : « نماز شب موجب برطرف شدن بیماریهای ( جسمی و روحی ) می شود »
صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ                       هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم
همت طلب از باطن پیران سحرخیز                               زیرا یکی را ز دو عالم طلبیدند
۹- روزه و قناعت و تأثیر آن بر آرامش روان :
گفت چشم تنگ دنیا دوست را            یا قناعت پرکند یا خاک گور
دغدغه و هم و غم بسیاری از انسانها جمع مال و متاع دنیا و رسیدن به لذتهای دنیوی است . به همین خاطر در زندگی از آرامش و آسایش برخوردار نیستند، یا در فکر جمع کردن مال هستند یا در ترس از دست دادن آن، بنابراین از تعادل روحی برخوردار نیستند .
روزه به انسان درس قناعت می دهد و جلو غرق شدن در مادیات را می گیرد و به انسان می آموزد که برای زیستن لازم نیست که با تمام وجود به لذتهای تن پرداخت و اگر قناعت نباشد آرامش نخواهد بود. آرامش مساوی است با بیماری . بنابراین « قناعت گنجی پایان ناپذیر است »
روده تنگ به یک نان تهی پر گردد               نعمت روی زمین پر نکند دیده تنگ
کوزه چشم حریصان پر نشد                     تا صدف قانع نشد پر دُر شد

 

ادامه دارد…..

حیدر رحمانپور : محقق طب اسلامی .کاربر گیاهان دارویی – عضو موسسسه تحقیقات حجامت ایران

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

یک نظر

  1. عبدالرضا عبداله پور

    بسیار عالی بود متشکرم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


8 − یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا