آخرین خبرها
خانه / رمضان / ویژگیهای خاص روزه داری

ویژگیهای خاص روزه داری

 

ویژگیهای خاص روزه داری
به نظر ما از ویژگی های خاص روزه داری همانا غلبه مزاج گرم و خشک است که در ریزترین ودر بین ریز ذره های بدن آتشی مقدس وپاک کننده ایجاد می کند وبدین ترتیب آنچه از طریق مسهل، انفیه، حجامت، فصد، زالودرمانی، حقنه، آبزن، قی آورها و… هنوز پاکسازی کامل نشده است، به وسیله ی روزه پاکسازی شده و پس از گذشت یک ماه از زمان روزه داری، روزه دار با بدنی جوان و نو مانند آنکه تازه خلق شده زندگی جدیدی را شروع می کند و برای تأکید بر این سلامتی و بشکرانه آن ذکات فطره می پردازد. مگر نه اینکه ذکات فطره زکات سلامتی بدن است؟!
به این دلیل است که بدن روزه دار همواره گرم است؛ چرا که بلغم های غلیظ که در روزنه های بدن چسپیده و جا خوش کردند می سوزند وحرارت ایجاد می کنند. چنین است که آب دهان روزه دار را اگر در دهان مار دهان گشوده و آماده ی نیش زدن بیاندازند مار را از پای در می آورد!
روزه نه تنها بلغم های غلیظ بلکه ماده ی رسوبی هر خلطی را که رسوب کرده و روزنه ها را بسته می سوزاند.گرمای آن به شکلی در میان ریز ذره ها نفوذ می کند که تنها سوزاننده ی بلغم غلیظ نیست بلکه هر خلط رسوبی سودا شده را نیز آتش می زند. هنگامی که همه ی آلاینده ها و کثافات را سوزاند آتش ماه مبارک رمضان با ظهور عید فطر خاموش و بهشت زندگی سالم برای یک سال زندگی بهتر فرا روی انسان قرار می گیرد.
پزشکان و علمای محترم طب سنتی باید توجه کنند که ضعف و سستی روزه دار به معنای سرد شدن مزاج او نیست!
می دانیم که غلبه ی صفرای حار موچب تخلیه ی سریع انرژی شده، خشکی گرما را و گرمای خشکی را افزایش می دهدو زوائد بدن را در هر جا که مخفی شده باشد احاطه کرده و می سوزاند و حاصل آن دود( دخان ) در آمده و سبک می شود. این سبک شدن بدان سبب است که بتواند از اندام ها بسوی مسامات بدن حرکت کند و از آن به خارج بدن راه یابد.
این دفع همان دفع دخانیه است؛ که در مبانی طب سنتی می خوانیم که اخلاط ردیه اضافی بصورت دخان در مسیر دفع بصورت مو و ناخن و امثال آن در می آیند. بخشی از این اخلاط ردیه دخانیه که سبک تر شده اند بصورت ارواح ردیه از اسافل ( پایین ترین ) اعضاء بدن به اعلاهای ( بالاترین ) اندام ها صعود کرده وارد سیستم حرارتی دفعی بدن گردیده و خارج می گردند. سیستم حرارتی بدن دائما ارواح دخانیه را در یک سیر صعودی از بدن خارج می سازد. ارواح دخانیه در سیستم دفعی حرارتی از بدن به سمت بالا ترین قله دفع زوائد دخانیه که رأس یا سر نام دارد و به جوانب اعضاء بسوی پوست بدن هدایت می شوند و از هر کجا که موی می روید به خارج از بدن راه پیدا می کنند. سیستم حرارتی بدن با میدان مغناطیسی زمین و تحت تأثیر الکتریسیته زمین که از کف پاهاوارد بدن می شود همراه شده تا بتواند حرارت های دفعی بدن را به سوی سر و جوانب اندام ها هدایت نماید تا از طریق مسامات پوست دفع گردد.
در ماه مبارک رمضان اندام های دفعی بدن مواجه با کم کاری می شوند. ادرار، مدفوع، تعریق کاهش می یابد و بهترین نیروی دفع کننده همان نیروی دفعی دخانیه است که نقش مهمی را در پاکسازی بدن از اخلاط بر عهده می گیرد.
روزه داری عامل پیشگیری از تمامی بیماری ها
بنابراین روزه داری عاملی مهم در پیشگیری از تمامی بیماری ها از جمله سرطان، سکته، نسیان، رعشه ( پارکینسون )، ام اس و انواع بیماری های صعب العلاج به حساب می آید وتا سال بعد بدن انسان را از کلیه بیماری ها بیمه می کند.
عامل اصلی بروز بیماری های خطرناک تکاثف شدید خون و رسوب گذاری مواد فاسد ردیه در عروق و در آوندهای گوناگون بدن می باشد که روزه داری با استفاده از مزاج گرم و خشک به بهترین شکل ممکن تمامی تکاثف ها و آلودگی ها را در بدن می سوزاند.
مزاج گرم و خشک؛ مزاج ویژه ماه مبارک رمضان است که بهتر است کیفیات آن را بهتر بشناسیم تا بهتر بتوانیم در این ماه پربرکت از آن استفاده کنیم.
ماه مبارک رمضان برای اکثریت افرادی که دارای مزاج رطوبی چه سرد و چه گرم هستند فوائد بی شماری خواهد داشت؛ امابرای صاحبان مزاج گرم و خشک و سرد و خشک تا حدودی که خارج از اعتدال نباشد فائده مند است و اگر از اعتدال خارج گردد زیان هایی را به بار می آورد.
به همین دلیل است که توصیه های پیامبرا کرم(صلی الله علیه وسلم) که واضع و مخترع روزه داری با تکیه بر فرامین وحی است و سایر ائمه  وبعد از آنان دانشمندان و فقهای دین وارد عمل شده و به امت مسلمان می آموزند که چگونه در ماه مبارک رمضان رفتار کنند که نه تنها زیانی متوجه روزه داران نشود بلکه بهترین استفاده را نیز از آن ببرند. اگر بپذیریم که مزاج ویژه ی ماه مبارک رمضان گرم و خشک است چه دستوراتی برای تغذیه در این ماه مفید خواهد بود. اگر بخواهیم ساده اندیشی کنیم بالافاصله این معنی در ذهن متبادر می شود که مزاج مقابل یعنی سرد و تر را به عنوان دستور غذایی در ماه مبارک رمضان باید برگزید. اما دستورات عملی  پیامبر ( صلی الله علیه وسلم ) وائمه نشان می دهد موضوع دیگری در کار است والا هرگز نمی فرمودند خرما بخورید و با خرما افطار خود را باز نمایید.
توجه داشته باشیم که مزاج گرم و خشک با آتشی که می افروزد بسیاری از مواد غذایی قندی را نابود می کند. در نتیجه ضعف بر روزه دار غلبه می کند پس مصرف مواد گرم و شیرینی در این ماه لازم است، اما این به معنای غلبه ی سردی نیست.

منبع : بر گرفته از کتاب  رمضان و تغییرات مزاجی  : استاد موسوی  و کرد افشار

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


6 × دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا