آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / خیرات و صدقات (۲ ) صفات و ویژگیهای صدقه دهنده

خیرات و صدقات (۲ ) صفات و ویژگیهای صدقه دهنده

 

اما در رابطه با ویژگیها و صفات صدقه دهنده:12440531_10153929529338953_739819243497918450_o
۱- هر آنچه در اختیار دارد را از فضل و بخشش الهی بداند نه بکوشش و زرنگی و تدبیر خویش. وَمَا بِکُمْ مِنْ نِعْمَهٍ فَمِنَ اللَّهِ ثُمَّ إِذَا مَسَّکُمُ الضُّرُّ فَإِلَیْهِ تَجْأَرُونَ (۵۳)نحل
(هذا من فضل ربی .) و اگر توفیق انفاق را پیدا کرد سپاسگزار و شاکر الله تعالی باشد و بداند که نیاز او به ثواب خیرات و صدقات بیشتر از نیاز مستمندان به همان خیرات می باشد.
۲- فقط به خاطر رضایت الله و کسب ثواب الهی و تزکیه نفس خویش و ادای وظیفه شرعی انفاق کند. حتی انتظار تشکر و مکافات از جانب گیرنده را نداشته باشد.
۳- با صدقات و خیرات بر کسی منت نگذارد و موجب آزار و اذیت و رنجش خاطر صدقه گیرنده نشود و چرا که موجب بطلان ثواب خیرات می شود یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى.سوره بقره
۴- همراه با بیم و امید باشد که چه بسا این خیرات در درگاهش مقبول نیفتد. وَالَّذِینَ یُؤْتُونَ مَا آتَوْا وَقُلُوبُهُمْ وَجِلَهٌ أَنَّهُمْ إِلَى رَبِّهِمْ رَاجِعُونَ (۶۰) سوره مومنون
۵- بهتر است غالب اوقات پنهانی و مخفیانه انفاق کند.” حتی لا تعلم شماله لا تنفق بیمینه .”
۶- از ریاکاری و خودنمایی به شدت بپرهیزید زیرا اثرات و ثواب اعمال و خیرات او از بین می رود. اگر خوف آن باشد بهتر است پنهانی صدقه بدهد.
۷- شرایط منطقه و مصلحت و نیاز مستمندان و فقرا را در نظر بگیرد.
به عنوان مثال چه بسا در یک منطقه تهیه آب شرب مقدم بر تهیه مواد غذایی باشد و بالعکس. و یا برای اشخاصی پول بهتر از آذوقه باشد و بالعکس.
۸- صدقات و خیراتش را فقط منحصر به زمان وقت خاصی نکند.
مثلاَ عادت داشته باشد که فقط در رمضان خیرات کند. ولی امکان دارد نیازمندانی در غیر رمضان نیاز شدیدتری داشته باشند. بنابراین معیار  ثواب نیاز افراد است نه تنها زمان و مکان خاص : أَوْ إِطْعَامٌ فِی یَوْمٍ ذِی مَسْغَبَهٍ (۱۴) سوره بلد یعنی اطعام در زمان گرسنگی و نیاز ارزش زیادی دارد .
۹- سعی کند در طول سال نیز خصوصاَ اگر نیازی احساس شد خیرات و صدقات را فراموش نکند. الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ بِاللَّیْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلَانِیَهً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ (۲۷۴) بقره مفهوم این است که صدقه خیرات همیشه  باشد . منحص به وقت خاصی نیست .

۱۰- صدقه و خیراتش را منحصر به منطقه و شهر خودش نکند . با توجه به فقر و نداری شدید در برخی مناطق بطوریکه حتی نیازمند نان شب هستند. لذا لازم است علاوه بر شهر خودش مقداری از خیراتش اختصاص به مناطق قحطی زده و فقیر دهد تا موجب نجات جان آنان و کسب ثواب بیشتر گردد.
۱۱- سعی کند با ارزش ترین چیز از مواردی که خودش آن را می پسندد و دوست دارد انفاق کند که ثوابش بیشتر است.
لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ (۹۲)    ( آل عمران )
چند ملاحظه:
*همه مؤمنین چه فقیر و چه غنی سعی کنند خیرات و صدقات بدهند. هر کس با توجه به توانش. فقیر نباید تصور کند که خیرات فقط وظیفه غنی است. او فقط باید گیرنده باشد . اتفاقا یکی از راههای افزایش ثروت، خیرات و صدقات است.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم می فرماید :
الید  العلیا خیر من  السفلی  :دست بالایی(دهنده) بهتر از دست پایینی (گیرنده ) می باشد
اتق الله و لو بشق تمر : اگر شده با انفاق یک نصف خرما از الله بترسید و خود را از آتش جهنم نجات دهید .
*بنا به فرموده رسول الله ( ص ) زمانی ثواب صدقات و خیرات بیشتر است که شخص انفاق کننده سالم باشد، مال را دوست داشته باشد و به آن نیازمند باشد، در پی غنی شدن و ثروتمند شدن باشد. در این صورت اگر به نیازمندان واقعی صدقه بدهد ثواب آن زیاد خواهد بود.
*سعی شود صدقات و خیرات به نیازمندان واقعی برسد.
با کمال تاسف شاهد هستیم که گاهی اوقات صدقات و خیرات حتی زکات به افرادی اختصاص می یابد که اصلا به آن نیاز ندارند.
امروزه بهتر است صدقات و خیرات را تحویل انجمن ها و صندوقهای خیریه مورد اعتماد دهند تا آنها به مصرف برسانند. چرا که در این صورت مسئولیت او کمتر می شود. توزیع عادلانه تری صورت می گیرد و امیدوار است به مستحقین واقعی برسد.

حیدر رحمانپور – محقق طب اسلامی – عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

www.tebenabavi .ir

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


× سه = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا