آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / بهداشت و سلامت در طب نبوی(۶) حجامت

بهداشت و سلامت در طب نبوی(۶) حجامت

حجامت
جایگاه حجامت در طب نبوی و نقش آن در پیشگیری و درمان بیماریها:
واقعیت این است که هیچ شیوه درمانی به اندازه حجامت در طب نبوی مورد تأکید واقع نشده، به همین خاطر قریب چهل حدیث صحیح در رابطه حجامت وارد شده و البته احادیث ضعیف که برخی آنها دارای شواهدی می باشد و قابل استناد است که بسیار زیاد می باشد و این می رساند که حجامت در پیشگیری و درمان بیماریها نقش بسیار محکم و اساسی دارد که متأسفانه با توجه به توطئه و سم پاشی های فراوان مورد بی توجهی و سهل انگاری واقع شده است. حال به نمونه هایی از این احادیث توجه کنیم.

به طور مختصر جهت پی بردن به اهمیت و جایگاه حجامت در طب نبوی ؛ به چند مورد از تاکیدات نبی رحمت در این رابطه اشاره می کنیم :
۱-معرفی به عنوان بهترین دارو  وشیوه درمانی« اِن خیر ما تداریتم به الحجامه »
۲-معرفی به عنوان شفا :که هم ناظر به پیشگیری و ناظر به درمان است.(۰حجامت شفاست)
۳-تشویق به انجام آن.:حجامت کنید قبل از اینکه غلیان ( فشار، غلظت و . . . ) شما را بکشد.
۴- دستورانجام آن بر روی بدن مبارک خود پیامبر چه در حالت صحت و سلامتی و چه اگر جایی از بدنش درد می گرفته.
۵- مشخص کردن بهترین اوقات آن: ۱۷، ۱۹، ۲۱ هر ماه و حتی در طول فصول سال بهترین فصل آن بهار و زمان افضل آن صبحگاه قبل از صبحانه.
۶- بیان مواضع حجامت : بین دو کتف، روی  دو کتف، سر و . . .
۷- بیان برخی فوائد آن: موجب تقویت بینایی و زدودن سموم و . . .
۸- بیان جواز آن برای محرم و روزه دار ؛ که دلالت به اهمیت و نقش مهم آن در شفاست.
۹- بیشترین احادیث وارده در زمینه بهداشتی و سلامتی ، در باب حجامت است. به عبارتی دیگر از دیدگاه پیامبر اکرم در مورد حفظ صحت و مسائل سلامتی، حجامت تأثیر و نقش مهم تری از بقیه موارد دارد.
۱۰- حجامت راه رسیدن به سلامت: می فرماید: کسی که خوب حجامت کند و بدن را از خونهای فاسد تخلیه کند .، امید است به چیز دیگری جهت درمان نیاز نداشته باشد.

۱۱-می فرماید شفا در ۳ چیز است: خراش حجامت، شربت عسل و داغ کریه داغ است …. ( اما امت را از داغ کردن نهی می کند . ومی فرماید آخر ین راه چاره داغ است .)
۱۲- توصیه فرشتگان : می فرمود: در شب معراج از هر گروهی از فرشتگان می گذشتم دستور می دادند که حجامت کن. آنقدر تأکید کردند که فکر کردم نکند واجب شود.
۱۳- سیره عملی رسول الله ( ص ) نیز گویای این کاربرد وسیع حجامت می باشد ؛ :رسول الله  صلی الله علیه و سلم ،هر گاه در جایی از بدنش احساس دردی داشت دستور به حجامت داده یا حتی اگر مشکلی هم نداشته حجامت می نموده. در جاهای مختلفی از بدنش حجامت نموده مثل بین دو کتف، روی دو کتف، روی سر و روی پا و . . .
یا هرگاه زن یهودی گوشت سمی به پیامبر داد سریع دستور داد که او را حجامت کنند.
حجامت سنت نبوی است که بنا بر فرموده بسیاری از علماء اگر به نیت اقتدا به نبی اکرم انجام شود ثواب دارد.
اما امروزه با توجه به اینکه ابتلا به بیماریها زیاد شده و با توجه به فرموده نبوی که حجامت شفاست و همچنین از نظر علمی هم به اثبات رسیده است که حجامت نقش بسیار مهم در پیشگیری و درمان بیماری دارد و از آنجا که طبق قواعد و مقاصد شریعت حفظ جان و حفظ نسل و حفظ عقل ( که عقل سالم در بدن سالم است ) واجب می باشد. و طبق قاعده آنچه واجب انجام نمی گیرد مگر به وسیله آن، آن وسیله نیز واجب است ( ما لا یتم الواجب الا به فهو الواجب ) لذا به نظر می رسد در عصر حاضر حجامت کردن حداقل سالی ۱-۲ بار برای افرادی که در معرض برخی بیماریها از قبیل فشار ، چربی ،سکته ها قرار دارند؛واجب باشد .  همچنین وجود درمانگران طبیعی  و حجام  در هر شهر و منطقه  جزء واجب کفایی به حساب می اید . و وجود پزشکان کلاسیک  را نمی توان جایگزین آنها دانست زیرا سیتم غربی نتوانسته غالب بیماریها  را پیشگیری  یا درمان  کند .
اما جای تأسف و تعجب است با توجه به تأکیدات نبی اکرم در مورد حجامت و جایگاه ویژه آن در طب نبوی و تأثیر و نقش مهم آن در پیشگیری و درمان.؛اما هنوز بسیاری از مسلمانان یا آن را نمی شناسند یا حاضر به انجام آن نیستند، و عجیب تر اینکه برخی اطبای مسلمان تربیت شده توسط سیستم طب استعماری غربی، خط قرمز را شکسته و با آن مخالفت می کنند. « انا لله و انا الیه راجعون »

ملاحظه مهم:

به خاطر اینکه حجامت ، تاثیرات و نتایج مطلوب در پیشگیری و درمان را داشته باشد و از عوارض احتمالی آن جلو گیری شود ؛ حتما می بایست توسط  متخصص دوره دیده انجام شود .

 

حیدر رحمانپور : محقق طب نبوی – عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران-  کاربر گیاهان دارویی

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۲ نظر

 1. سلام علیکم دوستان محترم از مطالب بسیار مفید و مستدل که در مورد حجامت ارائه فرموده اید بسیار متشکرم . بنده مقیم

  لندن هستم و به میهن عزیزمان ایران زیاد می آیم .خیلی علاقمندم که علم حجامت را که توسط حضرت ختمی مرتبت( ص)

  بسیار تاکید و سفارش شده است . یاد بگیرم و مبلغ آن باشم . لطفا راهنمایی فرمایید که چه امکاناتی برای آموختن این علم

  از طریق اینترنت وجود دارد. بنده از خانواده ای مذهبی و محب اهل بیت عصمت و طهارت هستم و به طب اسلامی و سنتی

  بسیار معتقد و علاقمندم . باشد که با کمک و راهنمایی شما بتوانیم درمعرفی این علم ارزشمند که مهجور واقع شده

  موثر واقع شویم. با عرض ادب و احترام احمد احمدی. من الله التوفیق و علیه التکلان.

  • سلام
   دوست عزیز حجامت فنی است که می بایست زیر نظر استاد و متخصص فرا گرفت و آموختن تئوری آن کافی نیست.
   آیا می شود از طریق کتاب و اینترنت رانندگی آموخت ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


هفت − 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا