آخرین خبرها
خانه / آیه و احادیث / بهداشت و سلامت درطب نبوی ( ۵): برخی تجویزات و معالجات نبوی

بهداشت و سلامت درطب نبوی ( ۵): برخی تجویزات و معالجات نبوی

 

تجویزات  و معالجات نبوی :
تجویزات نبوی متعدد و دربرگیرنده بیماری متعدد جسمی و روانی می شد که به نمونه هایی از آن اشاره می شود.
۱-برای ناراحتی و اضطراب : مصرف خوراک تلبینه ( فرنی آرد جو ) و مسافرت و گردش خصوصاً جهاد را تجویز نموده و فرمود: اگر یکی از شما شمشیرش را در برگیرد و در راه خدا خارج شود همّ و غمش برطرف می گردد. ازدواج کردن موجب آرامش می شود و پیامبر بر این تأکید کرد.
۲-بروز مشکلات و ناراحتی های قلبی : استفاده بوی خوش ، مصرف مداوم و پیوسته خوراک تلبینه و فرمود: تلبینه موجب راحتی قلب می شود.
۳-برای هر نوع مشکل و بیماری :مصرف سیاه دانه و شربت عسل و حجامت ، دعا و رقیه شرعی با خواندن قرآن. خوراک فقط تلبینه ـ امیدواری و تقویت روحیه
۴-بیماری دهان و پاکسازی آن : مسواک زدن به وسیله مسواک چوبی و خلال کردن دندان
۵-  پیشگیری ازناراحتی های چشمی وبرخی بیماریهای چشمی: سرمه اثمد ، حجامت ، مسواک و نداشتن یبوست. استفاده از آب دمبل
۶- ناراحتیهای گوارشی: مصرف خوراک تلبینه ، شربت عسل و خواندن نماز  مصرف ملینات  در برخی ناراحتیها در احادیث اشاره شده است.
۷- اسهال شدید و کولیت :مصرف مکرر شربت عسل تا ۳ روز.
۸- هر نوع درد در قسمتهای مختلف پوست پا یا سر: حجامت کردن و خواندن دعای مخصوص
۹- بیماری سیاتیک  و دیسک: دمبه بره عشایری را ذوب کند و به ۳ قسمت تقسیم کند، هر صبحگاه یک قسمت آن را بنوشد.
۱۰- ذات الجنب: مصرف قسط هندی
۱۱- لوزه کودکان : استعمال قسط هندی طبق شیوه نبوی
۱۲- پیشگیری از گزیدگی مار و عقرب: هر جا در بیابان  که منزل کند، خواندن دعا «اعوذ بکلمات الله تامات من شر ما خلق»
۱۳- معالجه سموم به بدن: مثل خوردن غذای مسموم یا مارگزیدگی :
حجامت کردن : زمانی که زن یهودی گوشت مسموم به پیامبر داد دستور داد حجامت کنند. برای گزیدگی مار خواندن سوره الحمد بر شخص را تأکید نموده.
۱۴- معالجه چشم خوردن: کسی که چشم خورده با آب وضوی چشم زننده غسل کند.
۱۵- یبوست: سنا با زیره یا راجونه ، ضمن اینکه اکثر غذاهایی که دستور به مصرف آن می داده یا مصرف می نموده رفع یبوست بوده مثل : تلبیه ، خرما ، کره با خرما و نان جو سبوسدار.
۱۶- سردرد: حجامت ، بستن سر با دستمال
۱۷- غلیان خون ( غلظت و فشار خون ) : حجامت با فاصله زمانی معین. چنانکه فرمود قبل از اینکه غلیان ( غلظت فشار) خون شما را بکشد. حجامت کنید.
۱۸- دفع امواج منفی ، تشعشع الکتریکی : پای برهنه روی زمین راه رفتن نماز خواندن روی زمین به طوری که دست و پیشانی و پا به زمین تماس داشته باشد.
۱۹- معالجه سرطان کبد : شیر شتر تازه ( آغوز ) و بول شتر
عده ای از قوم عرب به مدینه آمدند در حالیکه شکمشان باد کرده بود ( دچار سرطان کبد ) بودند. پیامبر آنها را به صحرا محل نگه داری شتران فرستاند و از شیر و بول آن بنوشند تا شفا یابند و اینچنین کردند تا شفا یافتند.
۲۰- برخی بیماری پوستی و درد مفاصل : مالیدن روغن زیتون. فرموده : روغن زیتون بخورید و بمالید چرا که از درخت مبارکی می باشد.
۲۱- معالجه تب : پاشویه با آب خنک
۲۲- خارش بدن: پوشیدن لباس ابریشمی ( حتی مردان ) . حجامت
۲۳- سوزش و خارش کف پا : حنا گذاشتن
۲۴:غده ها و برخی ورمها: جراحی کردن . چنانچه آن حضرت غده ای را در پشت شخص بیماری دید دستور داد بشکافند و بیرون آورند.

 

ملاحظه: مواردی که ذکر شده مختصر    بوده و در زمان اجرا برخی تفصیلات که در احادیث هم اشاره شده  و همچنین  مزاج و سن شخص باید در نظر گرفت . همچنین پرهیزهای ؛ غذاییی

ملاحظه مهم:  تجویزات و طبابت پیامبر رحمت  صلی الله علیه وسلم  به این مفهوم نبوده که بنشیند و برای تک تک بیماریها دارو  وغذا تجویز کند  اما از انجا که سلامتی روحی و جسمی امتش برایش مهم بوده به  همین خاطر  چهار چوبهای کلی و آداب و روشهای عمومی را بیان فرموده که در پرتو آن  می شود در پیشگیری وحتی درمان بسیاری از بیماریها استفاده نمود .به همین  جهت لازم است که مطالبی که قبلا دراین راستا در سایت قرار داره شد را مد نظر قرار داد.

 

حیدر رحمانپور   : محقق طب نبوی. کار بر گیاهان دارویی.مشاور تغذیه قرآنی

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۳ نظر

  1. سلام آقاى رحمانپور، ما همیشه مزاحم شما شدیم، الحمدلله بهتر هسم، براى راه اندازى کانال تلگرام هم بهتون تبریک میگم، راجب مورد اخر ک ذکر کردین، پیامبر فرمودن بشکافین و بیرون بیاورید، میخواسم ازتون ببرسم ک در خاطرتون هست منبعش چى هست؟ بقیه موارد خودم قبلا در احادیث دیده بودم و بهشون إیمان دارم، حرف پیامبرمون مطمئنا بهترین راه هست…
    ممنون از شما

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


8 − = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا