آخرین خبرها
خانه / رمضان / درمانگاه ربانی رمضان(۶) نقش روزه در پیشگیری و درمان بیماریهای روحی و روانی۲

درمانگاه ربانی رمضان(۶) نقش روزه در پیشگیری و درمان بیماریهای روحی و روانی۲

در اینجا به مواردی که بیانگر تأثیر مهم روزه بر روح و روان می باشد و موجب معالجه و پیشگیری از بیماریهای روحی و روانی می شود اشاره می کنیم :( مکانیسم عمل )
۱- روزه رمضان موجب تفویت و کنترل اراده می شود :
از آنجا که بیشترین ناراحتیها و بیماریهای روحی و روانی ناشی از ضعف اراده و عدم کنترل آن می باشد که موجب سلطه و حکومت غرایز و شهوات که خطرناک ترین حکومتهاست می شود و آدمها را اسیر و بی اختیار می سازد و به سستی و ذلت و پیروی از هوی و هوس می کشاند ، مبارزه با سلطه شهوات ( جهاد اکبر ) نیاز به اراده استوار دارد.
انسان با روزه گرفتن پی در پی ( یک ماه ) در واقع با هوای خواهشهای نفسانی خویش می جنگد و در برابر غرایز مقاومت می کند. تمرین این عمل اراده را نیرومندتر می سازد و انسان را از سلطه هوی و هوس و خواهشهای نفسانی می رهاند. چرا که تا وقتی پیروی از هوی و هوس و غرایز حاکم باشد نه سلامتی روحی حاصل می شود و نه سلامتی جسمی.
ای پسر ترک مراد خویش گیر وانگهی راه سلامت پیش گیر
روزه دار در طی روزه ، که تشنه و گرسنه است و آب و غذا در دسترس اوست و هوای نفس او نیر خواهان استفاده از آن است ولی در برابر خواهش نفسانیش مقاومت می کند. تکرار این عمل موجب تقویت اراده می شود که در مواقع دیگر نیز انسان می تواند به خواسته های نفسانیش نه بگوید.
۲- روزه موجب کاهش گناهان و جرم و جنایت می شود:
واضح است که منشأ بسیاری از بیماریهای روانی در گناهان نهفته است ، گناه بر دل و روحیه انسان تأثیر منفی می گذارد و موجب پریشانی و اضطراب و نگرانی می گردد .
پیامبر اکرم ( ص ) در این رابطه می فرماید : « اَلاِثمُ ما حاک فی نفسِک و تردّد فی الصّدور » گناه آن است که در جان و دل قرار نگیرد ( خراش ایجاد کند ) و موجب اضطراب شود و شک و تردید به وجود آورد .
گناه زمانی انجام می گیرد که انگیزه قوی وادار کننده وجود داشته باشد و مانع ( اراده ) ضعیف باشد.
روزه رمضان از چندین جهت تأثیر در کاهش گناه دارد :
الف ) بنا به فرموده رسول اکرم ( ص ) یکی این است که هنگامی که رمضان فرار می رسد شیاطین به غل و زنجیر کشیده می شود ( فعالیت آنها کم می شود ) و درهای بهشت باز می شود و درهای جهنم بسته می گردد. در نتیجه زمینه انجام گناه کاهش می یابد زیرا که انگیزه وادارکننده به گناه ضعیف شده است .
ب ) شکم پرستی و پرخوری کانال ورود شیطان به درون انسان و وسیله فعالیت شیطان در نفس انسان است . همچنین شیطان تحریک کننده و فرمان دهنده به گناه و فحشا است . گرسنگی عامل مبارزه با ورود شیطان است که با روزه گرفتن حاصل می شود .
پیامبر اکرم ( ص ) می فرماید : « اِنَّ الشَّیطان یجری مِن ابِن آدم مَجرَی الدَّم فَضَیقوا علیهِ بِالجوع » شیطان مانند جریان خون در رگ و پی آدم ، جریان پیدا می کند، پس راه نفوذ او را به وسیله گرسنه شدن تنگ بگردانید.
ج ) تقویت اراده : چنانکه اشاره شد یکی از علتهای مهم انجام گناه ضعف اراده است و روزه گرفتن با تفصیلی که بیان شد موجب تقویت اراده می شود و انسان می تواند در مقابل خواهشهای نفسانی مبنی بر انجام گناه مقاومت کند .
د ) روزه شهوت جنسی را کنترل می کند : یکی از خطرناک ترین گناهان که موجب بیماریهای روحی و روانی و جسمی بیشماری می شود که آخرت انسان نیز تباه می سازد بی عفتی و عدم کنترل شهوت جنسی است.
پیامبر اکرم ( ص )در این رابطه می فرماید : « کسی که زبان و شهوت جنسی خویش را کنترل کند، من بهشت را برای او تضمین می کنم » همچنین پیامبر در حدیث دیگری ارشاد می فرماید که روزه گرفتن شهوت جنسی را کنترل می کند می فرماید « یا مَعشَرَالشَّباب مَنِ استَطاعَ مِنکمُ الباءَه فَلیتَزَوَّج ، وَ لَم یستَطِع فَعَلیه بالصَّوم فَاِنَّهُ لَهُ و جاءَ » ای گروه جوانان کسانی از شما که توانایی ازدواج را داشته باید ازدواج کند و کسی که توانایی ازدواج ندارد روزه بگیرد، که موجب کنترل نیروی جنسی او می شود.
آری عامل مهم بدبختی ، گرفتاری ، مشکلات و بیماریهای ما ، گناهان است .
بی خدایی سبب روز سیاه من و توست تیرگیهای دل از شام گناه من و توست
جز خدا کیست که در سایه مهرش بخزیم رحمت اوست که هر لحظه پناه من و توست
حُسن معشوق در آفاق جهان جلوه گر است زنگ در آیینه قلب سیاه من و توست
شرممان از گناه خویش که در روز جزا دست و پا و دل سر زنده گواه من و توست
۳- رمضان ماه قرآن است و قرآن شفاست :
خداوند می فرماید: « شَهرُ رَمَضانَ الَّذی فیهِ القُرآن » ( بقره ۱۸۵ ) ماه رمضان که قرآن در آن نازل شده . . .
« وَ نُنَزِّلُ مِنَ القُرآن ما هُوَ شِفاءٌ و رَحمهٌ لِلمؤمِنین » ( اسراء ۸۲ ) فرو فرستادیم از قرآن آنچه شفا و رحمت است برای مؤمنان .
یکی از مهم ترین مصادیق شفابخش بودن قرآن ، شفای بیماریهای روحی و روانی است و با قاطعیت می توان گفت که اگر قرآن به درستی تلاوت شود و به آن گوش داده شود و تدبر و تعقل و خاشعانه خوانده شود موجب آرامش می شود و اضطراب را برطرف می کند : « اَلا بِذِکرِالله تَطمَئِنُّ القُلوب » ( رعد ) آگاه باشید که با یاد خدا دلها آرام می گیرد. و قرآن مهم ترین ذکر است .
در پژوهشها ثابت شده که تلاوت قرآن رشد گیاهان و نباتات را تسریع می کند ، همچنین موجب آرامش افرادی که حتی زبان عربی هم نمی دانند و حتی مسلمان هم نیستند می شود . پس چگونه موجب آرامش خاطر مسلمان نشود و اضطراب آنها را برطرف نکند و بیماریهای روحی و روانی حتی جسمی را شفا نبخشد؟
همچنین قرآن موجب صفای درون و روشنی قلب می شود و رذائل اخلاقی مثل کینه ، حسادت و تکبر . . . را از دلها می زداید و جان را تغییر می دهد و جهان دیگری می سازد . جان چو دیگر شد جهان دیگر شود .
آیا شفاخانه ای مثل قرآن در جهان وجود دارد ؟
پس بیائید به دامان قرآن روی آوریم و شفای بیماریهای مختلف خویش را از آن بجوئیم، زیرا قرآن داروی هر دردی است.
۴- روزه و صفای دل و پاکی درون ( تزکیه )
پرخوری و شکم پرستی ، دل را تیره می کند و صفای درون را از بین می برد و کم خوری برعکس عمل می کند.
اندرون را از معرفت خالی دار تا در او نور معرفت بینی
از طرف دیگر با روزه گرفتن و به درستی انجام دادن طاعات و عبادات حکومت شهوات و شیاطین جای خود را به حکومت تقوی می دهد، تیرگیها را به نورانیت و روشنی تبدیل می کند.
لب فرو بند از طعام و از شراب سوی خوان آسمانی کن شتاب
این دهان بستی دهانی باز شد کم خورنده لقمه های راز شد.
۵- روزه و آرامش درون :
زیرا بنای سلامتی روانی آرامش درون است و این مقصود با روزه رمضان بهتر حاصل می شود چرا که ماه مبارک رمضان ماه طاعت و عبادت ، تلاوت قرآن ، نمازهای مستحبی خصوصاً نماز تراویح ، ذکر، دعا و خیر و خیرات است که شخص با انجام آنها احساس آرامش روحی بیشتری می کند در نتیجه بیماریهای روحی و روانی کاهش می یابد و از ایجاد آن پیشگیری می شود.
ادامه دارد…….

حیدر رحمانپور .   محقق طب اسلامی.مشاور تغذیه قرآنی

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


+ دو = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا