آخرین خبرها
خانه / رمضان / درمانگاه ربانی رمضان(۵) نقش روزه در سلامتی روح و روان۱

درمانگاه ربانی رمضان(۵) نقش روزه در سلامتی روح و روان۱

نقش روزه در سلامتی روح و روان ( پیشگیری و درمان )(۱)
در مقاله درمانگاه رمضان (۱) به نقش روزه در معالجه بسیاری از بیماریهای جسمی اشاره شد،اما آنچه قابل توجه است روزه و امساک نه تنها موجب بهبود بیماریهای جسمی می شود بلکه بسیاری از بیماریهای روحی و روانی که از نظر طب امروز قابل معالجه نیست نیز به وسیله روزه رمضان معالجه می شود.و اینکه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و سلم) یکی از اهداف روزه را تامین سلامتی بر شمرد و فرمود : « صوموا تصحّوا» روزه بگیرید تا سالم شوید.منحصر به بُعد جسمی انسان نیست بلکه بعد روحی و روانی اونیز در بر می گیرد.زیرا سلامتی شامل سلامت روحی و جسمی می شود.
و اینکه پیامبر(صلی الله علیه و سلم ) روزه را تشبیه به سپر می کند و می فرماید : « الصَّومُ جُنَّه » روزه سپر است . سپر به چیزی گفته می شود که در برابر عوامل نامطلوب از انسان محافظت کند: که در اینجا منظور این است که روزه در مقابل گناهان ، آتش جهنم و بیماریهای مختلف ( جسمی و روحی ) از انسان محافظت می کند.
همچنین خداوند در سوره بقره می فرماید: « اَن تَصوموا خیرٌ لَکم اِن کنتُم تَعلَمون » ( بقره ۱۸۴ ) اگر روزه بگیرید برای شما بهتر است اگر بدانید و درک کنید که این خیریت ابعاد مختلفی دارد که شامل تأمین سلامتی روحی و جسمی نیز می شود.
امروزه با توجه به تغییراتی که در فرهنگ و تمدن بشری و تغذیه به وجود آمده علی رغم پیشرفتهای قابل ملاحظه ای که بشریت در زمینه های مختلف به آن دست یافته ولی متأسفانه در زمینه معالجه بیماریهای روحی و روانی و حتی جسمی موفقیت چندانی نداشته است و روز به روز به تعداد بیماریهای لاعلاج و صعب العلاج روحی و جسمی افزوده می شود. در این میان روزه اسلامی ( روزه رمضان ) اگر به همان روش که اسلام توصیه نموده انجام شود در معالجه بیماریها معجزه می کند.
به همین خاطر است که بسیاری از دانشمندان و متخصصان دنیا جهت مداوای بیماران به روزه و امساک روی آورده اند. به عنوان مثال دکتر نیکولایف در درمانگاه روزه در روسیه ۷ هزار نفر از بیماران روانی را معالجه نموده که با شیوه های مرسوم و معمول دنیا معالجه نشده اند.
تعریف بیماری روانی و سلامت روحی :
برای بیماریهای روانی تعاریف مختلفی ارائه شده است که شاید بهترین آن این تعریف باشد.
بیماری روانی زمانی به وجود می آید که توازن و تعادل در درون انسان به هم بخورد(عدم تعادل و توازن در داخل نفس ) و سلامت روحی و روانی زمانی حاصل می شود که توازن و توافق در درون انسان حاصل شود. به عبارت دیگر زمانی که بین اجزای فطری و اکتسابی یا بین نفس اماره و نفس لوامه ، تعادل و توازن ایجاد شود انسان از نظر روانی سالم است.
برخی بیماریهای روحی و روانی که به وسیله روزه رمضان قابل معالجه است :
اضطراب و تشویش خاطر ـ افسردگی ـ ضعف اراده ـ استرس ـ عصبی بودن ـ ناراحتیهای مختلف ـ قساوت و تاریکی قلب ـ حس حقارت و خودکم بینی ـ صفات ناپسند و رذائل اخلاقی مثل حسادت ، کینه ، غیبت و . . .
از طرف دیگر بین غذا و روح ارتباط محکمی وجود دارد ، کسی که غذا و شهوتش در کنترل باشد ، روح او ترقی می یابد اوامر پروردگارش را بهتر استجابت می کند و از بسیاری از بیماریها پیشگیری می شود ( از کتاب عالج نفسک بالصلاه و الصوم ـ محی الدین عبدالحمید )

ادامه دارد…………..

                                                                           حیدر رحمانپور

محقق طب  اسلامی- کاربر گیاهان دارویی

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


شش − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا