آخرین خبرها
خانه / رمضان / رمضان با طب نبوی: روزه داری و درمان ورم معده

رمضان با طب نبوی: روزه داری و درمان ورم معده

روزه داری و درمان ورم معده
اکثر مردم فکر می کنند گرفتن روزه برای معده آنها ضرر دارد، حال آنکه اگر بدانند که ریشه اکثر ورم معده در فراوان خوردن آب سرد می باشد، متوجّه خواهند شد که روزه داری شامل امساک از خوردن و آشامیدن، نه تنها برای ورم معده ضرری ندارد بلکه انجام این فریضه به علّت ایجاد تشنگی، زمینه ساز بهبودی ورم معده می باشد.
در سطح سلولهای بدن ما بین ۳۰۰ تا ۵۰۰۰ عدد پمپ سدیم، پتاسیم وجود دارد که این پمپ ها سدیم را از داخل سلول به بیرون رانده و پتاسیم را به داخل سلول هدایت می کند در اثر مصرف آب سرد فراوان به علّت ایجاد تعادل منفی انرژی در سلولها عملکرد این پمپ ها کاهش یافته و در نتیجه سدیم در داخل سلولها حبس شده و آب از خارج سلولها درون سلول سرازیر می شود و در نتیجه سلولها متورم می شوند، در اثر تورم سلولی عملکرد اندامکهای داخل سلولی مختل می شود. بنابراین تولید انرژی درون سلولی نیز متوقف می شود و این چرخه معیوب باز ادامه می یابد و تورم سلولهای معده بیشتر می شود.
در روزه داری به علّت امساک از خوردن آب سرد این چرخه معیوب متوقّف شده و پمپ های سدیم-پتاسیم انرژی لازم برای خارج کردن سدیم از داخل سلولها را بدست می آورد در نتیجه آب به دنبال سدیم از سلولها خارج شده و سلولهای معده عملکرد طبیعی خود را که یکی از آنها مقاومت در مقابل اثر تخریبی اسید درون معده می باشد باز می یابند و دیگر اسید معده نمی تواند ایجاد ضایعه سطحی و یا زخم معده بنماید.
و لذا دیگر بیمار نیازی به کم کننده ترشح اسید مانند: سایمتیدین، رانتیدین، فامتیدن و یا داروهای خنثی کننده اسید مانند: آلومینیم ام جی و یا ام جی اِس نخواهد داشت.
و علائم بیمار مانند: حالت تهوع، استفراغ و درد معده بر طرف خواهد شد.
البته تمام این محسنات روزه گرفتن به شرطی خواهد بود که بیمار مثلث سلامت را به طور کامل رعایت نماید.

دکتر حسن اکبری
متخصص و دانشیار آسیب شناس سلولی
محقق و مدرس طب اسلامی – ایرانی

 

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


هفت − 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا