آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / بهداشت و سلامت در طب نبوی (۴) ( آداب غذا . سردی و گرمی غذاها و……)

بهداشت و سلامت در طب نبوی (۴) ( آداب غذا . سردی و گرمی غذاها و……)

آداب غذا:
*پیامبر اکرم نهی فرمود از پرخوری و ارشاد فرموده که یک سوم شکم جهت غذا، یک سوم جهت آب و یک سوم جهت تنفس همچنین فرموده بدترین ظرفی که انسان پرمی کند شکم است. چنانچه اثبات شده پرخوری منشأ بسیاری از بیماریهاست و همچنین از آداب غذا در سیره نبوی این است که *با بسم الله گفتن شروع کند و در پایان نیز الحمدلله گوید و دعای برکت کند خصوصا اگر جایی مهمان باشد .* لقمه را کوچک گرفته و خوب بجود.* روی زمین و نشسته و با دست غذا میل شود، *غذای زیاد گرم و داغ میل نشود. *جهت سرد کردن غذا به آن فوت نکنند. *چند نوع غذا با هم میل نشود.* تا گرسنه نشده پای سفره ننشیند و قبل از اینکه کاملاً سیر شود دست از خوردن بکشد ( چند لقمه کمتر میل کند) *از جلو و مقابل خویش لقمه بردارد. * از غذا عیب و ایراد نگیرد * به لقمه دیگران نگاه نکند .* بهتر است در صورت امکان با هم سر سفره بنشینند .* قبل و بعد غذا دستها را بشوید .* قبل و بعد غذا کمی نمک بچشد . * اگر لقمه ای روی زمین افتاد ، آن را بردارد و پاک کند و میل کند . در هنگام غذا خوردن آرامش داشته باشد . درحالت عصبانیت و خشم غذا نخورد * در پایان کاسه را با انگشتانش بلیسد .*همراه غذا غذا آب نخورد. *غذاهایی که میل می کند پاک و بی ضرر باشد و هر آنچه برای جسم و عقل ضرر داشته باشد میل نکند.
*همچنین آب را با سه نفس بنوشد * در ظرف آب خوری نفس نکشد. *از سر مشک یا کوزه آب ننوشد و از ظرف شکسته شده آب ننوشد. *نوشابه های مضر میل نکند. * آب را نشسته بنوشد .
*از خوردن یا نوشیدن غذاها و یا نوشیدنیهایی که مضر باشد یا در آن شبهه باشد خودداری کند. *با توجه به مزاجش غذا میل کند، اگر مزاجش سرد است و غذاهای سرد میل کرد همراه آن چیزی که مزاجش آن گرم است مصرف شود و بالعکس.
*بیشتر غذاهایی مصرف شود که از یبوست و قبض شدن شکم جلوگیری به عمل آید، چرا که ارشاد آن حضرت است که : شما غذایی که موجب روان شدن شکم است مصرف کنید.
سردی و گرمی در طب نبوی و مصلحات غذاها :
عده ای گمان می کنند سردی و گرمی غذاها مقوله ای ظرفی است و واقعیت ندارد. در حالیکه چنین نیست، نبی اکرم هرگاه غذای سردی میل می کرد بعد از آن کمی گرمی میل می نمود تا اثر سردی آن را خنثی کند و بالعکس. معمولاً هر غذایی همراه با مصلح آن میل می نمود. به عنوان مثال وقتی خربزه ( یا هندوانه ) میل می کرد بعدش چند عدد خرما میل می نمود.   و می فرمود :( نکسرُ بَردَ هذا بِحَرِ هذا و حَرِ هذا بِبرد هذا ) یعنی سردی این را ( هندوانه ) با گرمی خرما می شکنیم ( متعادل می کنیم ) و گرمی این را با سردی آن ( هندوانه ). از این حدیث نتیجه می گیریم که باید متناسب با مزاج غذا میل شود و همراه هر غذا مصلح آن هم مصرف شود.  در طب اسلامی مصلحات همه غذاها مشخص شده که اگر این اصل رعایت شود معمولاً از بسیاری از بیماریها پیشگیری می شود.
تناسب و ترکیب غذایی در طب نبوی:
اینکه چه غذاهایی با هم سازگار است و چه غذاهایی با هم سازگار نیست و نباید با هم مصرف شود اصل بسیار مهمی در طب نبوی است چون در غیر این صورت مشکلات فراوانی برای دستگاه گوارش به بار خواهد آورد. و موجب بسیاری از بیماریها  خواهد شد .
پیامبر اکرم به این اصل مهم توجه داشته و غذاهایی که با هم سازگار هستند را با هم ترکیب می نموده. به عنوان مثال:
کره با خرما ، یا خرما با روغن و کشک میل می کرده . ترکیب این غذا بسیار مناسب است چرا که مثلاً روغن سبب می شود آن گروه ویتامین های خرما که محلول در چربی هستند بهترجذب شوند.
همچنین پیامبر نانی ( نان جو بوده ) را برداشت و خرما در لای آن گذاشت و میل کرد و فرمود این خورش این است. یعنی این ترکیب با هم سازگار می باشد همچنین دیده شده که نان را با آب گوشت میل فرمود. و هرگز دیده نشده که لبنیات با گوشت میل کند یا لبنیات با ماهی یا مشتقات آن.
بنابراین ترکیب و تناسب غذایی اصل بسیار مهم دیگر در سلامتی است که موجب سلامتی و پیشگیری از بیماریها به حساب می آید.

ادامه دارد……..

 

حیدر رحمانپور:  محقق طب نبوی . کاربر گیاهان داروییی . مشاور تغذیه قرآنی

www. tebenabavi. ir

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۵ نظر

 1. جزاکم الله خیرا جناب شیخ سلام علیکم لطفا برای دختر بچه سه ساله که زیاد سرفه میکند چه چیزی تجویز مینمایید؟متشکر

  • پرهیز از دوغ و ماست . شیرینی و تنقلات مصنوعی. سرخ کردنی. گشت مرغ و گاو . ساندویچ ونوشابه .
   مقداری انجیر . ۷-۸ ساعت در اب جوش خیس شود اب و دانه آن به او بدهید .
   عسل با آب نیم گرم .
   دم کرده آویشن . یا گل گاوزبان با عسل شیرین شود .
   به دانه در اب جوش
   شکر تیغال در اب جوش

 2. سربلند و موفق باشید ان شاءالله

 3. سلام خسته نباشبد.
  من چهل پنجاه روزی رازیانه با عسل مخلوط کردم و شب و روز یک قاشق غذاخوری میخوردم برا تنظیم پریود ولی از وقتی خوردم پریودم دیرمیاد و هروق میاد هم تقریبا بیست روز طول میکشه الان هم نزدیک دوماهه پریود نشدم. میشه راهنمایی کنین ….ممنون

  • هو الشافی
   نمی دانم اجرای این دستورات خود سرانه بوده یا به دستور طبیب ؟ چون با توجه به مزاج و نوع مشکل باید مصرف شود . وقت مصرف و مدت زمان آن هم محدود است . و …..
   در هر صورت مشخصاتت کامل نیست .ومزاجت معلوم نیست .لذا جواب دادن به سئوالت مشکل است .
   اماشما بیشتر غذاهای گیاهی و طبیعی مصر ف کنید . یا یک ماه رژیم ۱۵ روزه بگیرید .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


نُه − 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا