آخرین خبرها
خانه / آیه و احادیث / نعمتهای الهی در سوره نحل (۱۰)نعمت کوهها ، رودها و راهها…

نعمتهای الهی در سوره نحل (۱۰)نعمت کوهها ، رودها و راهها…

وَأَلْقَى فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَنْ تَمِیدَ بِکُمْ وَأَنْهَارًا وَسُبُلًا لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ (۱۵) وَعَلَامَاتٍ وَبِالنَّجْمِ هُمْ یَهْتَدُونَ (۱۶) أَفَمَنْ یَخْلُقُ کَمَنْ لَا یَخْلُقُ أَفَلَا تَذَکَّرُونَ (۱۷) وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَهَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا إِنَّ اللَّهَ لَغَفُورٌ رَحِیمٌ (۱۸)

و در زمین کوه هاى [استوار] افکند که مبادا شما را به لرزه اندازد و جویباران و راهها [آفرید] باشد که راه یابید (۱۵)و نشانه ها [قرار داد] و آنان در پرتو ستارگان راه مى یابند (۱۶)
آیا کسى که مى آفریند مانند کسى است که نمى آفریند؟ آیا پند نمى پذیرید؟ (۱۷)
و اگر [بخواهید] که نعمت خداوند را بشمارید، نمى توانید [همه ] آن را بشمارید. بى گمان خداوند آمرزنده مهربان است (۱۸)

 

طب نبوی :

در این آیات به چند نعمت دیگر الهی که یرا ی بشر در زمین آفریده اشاره می کند :

۱- نعمت استقرار کوهها  در زمین : که همچون میخ محکم زمین را نگه داشته اند  و آن را از  لرزش و تکانهای شدید باز می دارد . به راستی اگر کوهها نبودند ایا زندگی در زمین امکان پذیر بود ؟ هرگز !!

۲-  رودها و رودخانها :  که هم آب آشامیدنی انسانها و موجودات زنده دیگر را تامین می کنند و هم جهت کشت و کا ر و کشاورزی  از آن بهره می گیرند . همچنین فوائد دیگر ازجمله : صید ماهی و امروز ساخت نیروگاهای آبی جهت تولید برق و غیر ه..

۳- راهها: الله تعالی زمین و کوهها را به گونه ای بیافرید  که بتوان در آن رفت و آمد نمود .به همین خاطر می بینی که گاهی بین کوههای بزرگ گذر گاهی وجود دارد .  وواین از نعمتهای الهی جهت تسهیل راه مواصلاتی  بندگان می باشد .

۴- نشانه های راه یابی : برای اینکه انسانها در سیر و سفرشان گم نشوند الله تعالی نشانه هایی را در زمین قرار داد . از جمله : کوهها و تپه ها . وستارگان  و ماه در آسمان که در شب در دشت و دریا جهت راه یابی می توان از آن استفاده نمود .

* الله تعالی  پس از بر شمردن برخی نعمتها در این آیه و آیات ما قبل می فرماید : الله این همه نعمتها را برای شما بیافرید پس آیا کسی که این همه را برای شما خلق کرده با کسی که هیچ چیز نیافریده برابر است . وشایستگی پرستش را دارند ؟ قطعا خیر .تنها اوست که سزاوار پرستش می باشد .

* نعمتت بار خدایا زعدد بیرون است            …………………

آری اینها که بیان شد برخی نعمتها بود  ولی نعمتهای او قابل شمارش نیست : و ان تعدوا نعمه الله ، لا تحصوها…….پس

بنده همان به که زتقصیر خویش عذر به درگاه خدا آورد                     ورنه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جا آورد.

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


+ 8 = شانزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا