آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / بهداشت و سلامت در طب نبوی(۲ ) پیشگیری

بهداشت و سلامت در طب نبوی(۲ ) پیشگیری

پیشگیری:
در اسلام اصل بر پیشگیری است به همین خاطر پیشگیری در دین اسلام و دستورات نبی اکرم  صلی الله علیه و سلم از دامنه بسیار وسیعی برخوردار است و موارد متعدد ی را شامل می شود از جمله :
بهداشت محیط و زندگی : خانه و اجتماع را دستور داده که محیط خانه و اجتماع را پاک نگه دارید و خار و خاشاک و آشغال را از راه عبور و مرور مردم بردارید. و نهی فرموده در جائیکه محل عبور و مرور است یا در سایه درختان آشغال ریخته شود یا قضای حاجت نماید.
بهداشت آب : پاک نگه داشتن آب و ممر آب و نهی از ریختن یا قضای حاجت در ممر آب یا در آب اگر چه هم جاری باشد.
بهداشت محیط زیست: نهی از قطع درختان سبز، نهی فرموده از قضای حاجت در زیر درختان. دستور بسته نگه داشتن سر ظروف آبی و مشک ها از جمله تأکیدات نبی اکرم می باشد.
با ۳ نفس آب خوردن و ندمیدن در لیوان یا ظرف آب و نهی از اینکه از سر کوزه یا مشک آب نوشیده شودبلکه شایسته است که  آن را در ظرف ریخته و میل شود.
دستورات پیشگیرانه عمومی:
دعای سلامتی و پیشگیری و پناه بردن به الله از مشکلات و بیماریها :
علاج واقعه قبل از وقوع حادثه باید کرد !
از انجا که الله فاعل مطلق است هم اوست که سلامتی می دهد هم هم اوست که بیمار می کند و هم اوست که شفا می دهد و هم اوست که مشکلات و گرفتاریها را بر طرف می کند . . به همین خاطر دعا سلامتی و پیشگیری در طب نبوی ابعاد وسیعی را در بر می گیرد : غالب آیاتی که در آن الفاظ پناه بردن به الله در ان ذکر شده و اکثر دعاهایی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در طول روز و به مناسبتهای مختلف ایراد شده ؛ ناظر به پیشگیری از انواع مشکلات و بیماریهای جسمی و روحیست :
*مثلا سوره های معوذتین در نظر بگیرید که در آن اشاره به پیشگیری از مشکلات، گرفتاریها ، بیماریها و شروریست که توسط مخلوقات یا شیاطین جن و انس برای ما پیش می آورند .و همچنین در آیات دیگر که پناه بردن به الله در ان ذکر شده .
یا در ادعیه وارده از رسول اکرم صلی الله علیه و سلم :
*مثلا در دعای ورود به دستشویی پناه می بریم از شر شیاطین و همه پلیدیها .( کَانَ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِذَا دَخَلَ الْخَلَاءَ قَالَ اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ الْخُبُثِ وَالْخَبَائِثِ)

*ودر دعای خروج از خانه ؛ پس از توکل بر الله پناه می بریم به او از اینکه کسی به ما ظلم و ستم کند یا گمراه سازد یا مشکلی برایمان ایجاد کند . و پناه می بریم که مبادا خودمان موجب این کارها شویم …
یا در دعای سفر : از الله تعالی می خواهیم که سفر را بر ماآسان بگرداند واز مشکلات و گرفتاریها و بد حالی در سفر و حوادث بد به او پناه می بریم .
یا هنگام منزل کردن در محلی یا شب ماندن در آنجا می فرمود : (أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ) جهت پیشگیری از آزار و اذیت حیوانات و خزندگان موذی و
یا هنگام وارد شدن به شهری یا آبادی که از شر آن و موذیان آنجا به الله پناه می بریم
یا در دعای صبح و شام که در آن دعای عافیت می کنیم واز ابتلا شدن به انواع بیماریها و غم و اندوه که منشا بیماریهای روحی و جسمی می باشد به الله پناه می بریم : ( تَدْعُو کُلَّ غَدَاهٍ اللَّهُمَّ عَافِنِی فِی بَدَنِی اللَّهُمَّ عَافِنِی فِی سَمْعِی اللَّهُمَّ عَافِنِی فِی بَصَرِی ) و (قُلْ إِذَا أَصْبَحْتَ وَإِذَا أَمْسَیْتَ اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَأَعُوذُ بِکَ مِنْ الْعَجْزِ وَالْکَسَلِ وَأَعُوذُ بِکَ مِنْ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِکَ مِنْ غَلَبَهِ الدَّیْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ)

یا دعا برای کودک و نوزاد (أُعِیذُک بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّهِ مِنْ کُلِّ شَیْطَانٍ وَهَامَّهٍ وَمِنْ کُلِّ عَیْنٍ لَامَّهٍ) که در این دعا کودک را از شر هر شیطانی و هر گزنده ای و چشم بد ، به الله می سپاریم .
که این یک نوع پیشگیری و بهترین واکسن است برای کودک .
و یا …….
*تشویق به استفاده از طیبات و تغذیه مناسب و رعایت آداب غذا . و تشویق به مصر ف غذاهای ملین و توصیه به مصرف برخی غذاها مثل: عسل – خرما -زیتون – سیاه دانه – تلبینه و….. جهت تقویت بدن و پیشگیری از بیماریها ی جسمی و روانی: که همچنین موجب پیشگیری از یبوست که ام الامراض است می شود. ( که در بحث تغذیه به ان اشاره خواهد شد )
*حرام یا مکروه اعلام کردن برخی غذاها و نوشیدنیها به دلیل مضراتی که در پی دارد و موجب آسیبهای جسمی یا روحی می شود : مثل تاکید بر حرام بودن مشتقات خوکی – شراب – مال حرام و دزدی و…..
*ا مر به انجام برخی اعمال یداوی که علاوه بر فوائد درمانی آن موجب پیشگیری از انواع مشکلات نیز می شود .مثل حجامت . مالش با روغنها . داشتن تحرک و پیاده روی و …..
*توجه به تمیزی بدن و لباس و نظافت و زدودن آلودگیها از آن جمله موهای زاید، گرفتن ناخن، استحمام در صورت نیاز، غسل واجب جنابت و غسلهای مستحب مثل غسل جمعه و . . .
وضو گرفتن جهت هر نماز، بهداشت دهان ، مسواک زدن و تأکید برآن که مسواک چوبی باشد و مستحب قرار دادن آن ( با خمیردندان و برس سنت به جا نمی آید)
*دستور بر پوشش لباس سفید زیرا آلودگی را بیشتر نمایان می کند

* دستور به خاموش کردن آتش و چراغ هنگام خوابیدن.: که یک نوع پیشگیری از حوتدث غیر مترقبه می باشد .

*تمیزی و نظافت محل نماز و مسجد که دستورات فراوانی وارد شده .
پیشگیری و نهی از مواردی که موجب آزار و اذیت ، جسمی یا روانی مسلمانان می شود.
و می فرماید : المسلم من سلم المسلمون من لسانه و یده : مسلمان واقعی کسی است که با دست و زبانش به مسلمانان آسیبی نرساند .
*وعید شدید به کسی که به هر طریقی با مسلمان دشمنی کند با دست و زبان به او آزار و اذیت رساند که این کار به مثابه اعلان جنگ الله با او به حساب می آید( إِنَّ اللَّهَ قَالَ مَنْ عَادَى لِی وَلِیًّا فَقَدْ آذَنْتُهُ بِالْحَرْبِ)
*نهی از پرتاب سنگ یا حتی سنگ ریزه به طرف مردم. نهی از ترساندن مردم به هر وسیله و نهی از اینکه بر روی کسی یا بر روی مسلمانی اسلحه بکشد.
*نهی از شایعه پراکنی و پخش کردن خبرهای بد در جامعه.
*نهی از گفتن حرفهای زشت و فحش و ناسزا و مسخره و غیبت و تهمت به دیگران
*تشویق به ادخال سرور و شاد کردن مسلمانان خصوصاً کودکان
دستور به امید دادن و امیدوار کردن بیماران
*بیان اینکه هیچ درد بی درمانی وجود ندارد و دستور به مداواکردن .که یک نوع پیشگیری است تا از مزمن شدن وپیشرفت و سخت تر شدن بیماری جلو گیری شود . ( فتداوا)
*دعا کردن برای شفای خود و دیگران

همه این موارد در زیر مجموعه پیشگیری می گنجد .

ادامه دارد …….

حیدر رحمانپور- پژوهشگر طب نبوی.  عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

www. tebenabavi.ir

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۲ نظر

  1. سلام شب شما بخیر من بیماری ام اس دارم چطوری با این روش درمان میشم.ممنون از لطف شما

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


یک + = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا