آخرین خبرها
خانه / مقالات / غذاها و مواد مضر (۱ ):نوشابه های گاز دار

غذاها و مواد مضر (۱ ):نوشابه های گاز دار

مضرات نوشابه های گازدارنوشابه
۱- یک قوطی از نوشابه های گازی محتوی ۱۰ قاشق شکر می باشد که این مقدار کافی است برای از بین بردن ویتامین B . کمبود ویتامین B عوارض زیر را در پی دارد : سوء هاضمه ، ضعف بنیه جسمی ، اضطرابات عصبی ، سردرد ، کم خوابی ( بی خوابی ) ، افسردگی ، تشنجهای عضلانی و…….. .
۲- نوشابه های گازدار ، محتوی مقدار زیادی دی اکسید کربن ( CO2 ) گازکربنیک می باشد که اگر همراه غذا یا بعد از غذا مصرف شود سبب می شود که تخمیرکننده های لعابی معده و آنزیمهای هاضمه نتوانند بدرستی نقش خویش در هضم غذا را ایفا کنند . در نتیجه هضم غذا با مشکل مواجه می شود و انسان بهره مفیدی از غذا نمی برد .
۳- همچنین این نوشابه ها محتوی مقداری کافئین است که عوارض زیادی را در پی دارد از جمله موجب زیاد شدن ضربان قلب و بالارفتن فشار خون ، ازدیاد قند خون ، ازدیاد اسید معده ، زیاد شدن برخی هرمونها در خون که در نتیجه موجب التهاب و زخم معده و اثنی عشر می شود. همچنین فشار زبانه مری را کاهش می دهد که موجب برگشت غذا از داخل معده به مری می شود که ایجاد درد و التهاب می کند .
۴- نوشابه های گازی محتوی اسیدهای فسفری می باشد که منجر به سستی ، ضعف و پوکی استخوان می شود و به قشر مینا که محافظ دندان است لطمه می زند .
۵- نوشابه های گازی خصوصاً دایت محتوی محلولهای مصنوعی می باشد که مغز را تهدید می کند و موجب کاهش تدریجی حافظه و فراموشی می شود و به تدریج به کبد نیز آسیب می رساند .
۶- نوشابه ها کلسیم مواد غذایی را گرفته و در خود ذوب می کند که در نتیجه کلسیم مذاب در رگها و سلولهای پوستی و سایر اعضا متراکم شده و رسوب می کند بطوریکه فعالیت کلیه ها را با مشکل مواجه می کند و موجب سنگ کلیه می شود.
برای پی بردن به اثرات مواد محلول و اسیدسیتریک در نوشابه های گازی کافی است آزمایشات زیر را انجام دهید:
 یک نوشابه کوکا کولا را درون سیفون یا دستشویی بریزید سپس مدتی صبر کنید آنگاه سیفون را بکشید متوجه خواهید شد که همه لکه ها از بین رفته است . چرا که اسیدسیتریک با تأثیر قوی خویش آنها را از بین برده است
 برای برطرف کردن رسوب سر باطری ماشین کافی است مقداری کوکا کولا بر سر آن بریزی متوجه خواهی شد که حبابهای گاز با سرعت رسوب باطری را برطرف خواهد کرد .
 اگر بخواهی زنگ زدگی آهن را از بین ببری کافی است پارچه ای را به کوکا کولا آغشته کنی و بر آن محل بمالی، نوشابه به دلیل داشتن مواد محلول زنگ را برطرف خواهد کرد .
 برای از بین بردن چربی لباسها مقداری نوشابه را به مواد شوینده اضافه کنید متوجه خواهید شد که سریعاً لکه های روغنی از بین خواهد رفت .
 فردی دندان شکسته ای را درون شیشه نوشابه پپسی قرار داد و بعد از گذشت مدت ۱۰ روز متوجه شد که دندان در نوشابه حل شده است .
دندانها و استخوان آخرین قسمتهای بدن هستند که بعد از مرگ پس از چند سال پوسیده می شوند . حال توجه کنید که نوشابه های گازی توانست بعد از چند روز آن را در خود حل کند و از بین ببرد . تصور کنید که این نوشابه ها بر روی بقیه اندامهای بدن که استقامت دندانها و استخوان را ندارند چه تأثیر مخربی دارد .
 میانگین PH ( اسیدی ) در نوشابه های گازی مثلاً پپسی و کوکا کولا ۴ و ۳ درجه می باشد که این مقدار کافی است که به مرور زمان دندانها و استخوان را به تحلیل ببرد . لازم به یادآوری است که از سن ۳۰ سالگی استخوان سازی در بدن ما متوقف می شود و بعد از آن بسته به اینکه چه مقدار مواد اسیدی و املاح فسفری مصرف کنیم سالانه بین ۸ – ۱۸% از استخوانهای ما رو به تحلیل می رود . واضح است که نوشابه ها به دلیل داشتن اسید و فسفر تأثیر زیادی در به تحلیل رفتن و سست شدن استخوانها دارد .
 نوشابه ها هیچ فایده غذایی برای بدن ندارد ، بلکه محتوی مواد قندی اضافی ، اسیدها ، مواد نگهدارنده مضر و رنگهای مصنوعی است .
 بعضی افراد عادت دارند که همراه غذا یا بعد از آن نوشابه های سرد می نوشند که این کار تأثیر منفی بر آنزیمهای هاضمه دارد. چرا که نوشابه های خنک درجه حرارت معده را پایین می آورد که در این دما آنزیمها نمی توانند به درستی وظیفه خویش در هضم غذا را انجام دهند . چرا که دمای طبیعی بدن دمای مناسبی است که آنزیمها بتوانند نقش خویش را ایفا کنند. نوشیدن نوشابه ها همراه غذا یا بعد از آن سبب می شود که غذا به درستی هضم نشود ، در نتیجه در معده بعضی از گازها و سموم تشکیل می شود که همراه با خون به سلولهای بدن منتقل می شود و در نهایت موجب بیماریهای زیادی خواهد شد.
 هنگامیکه نوشابه های گازدار می نوشی در واقع مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) فرو می بری .
 مدتی قبل در دانشگاه دهلی مسابقه ای بین دانشجویان برگزار شد به این صورت که چه کسی می تواند مقدار بیشتری از پپسی کولا بنوشد . برنده این مسابقه دانشجویی بود که توانست ۸ قوطی کوکا کولا را بنوشد اما بلافاصله در همان مکان فوت کرد . چرا که گاز دی اکسید کربن در خونش بالا رفته بود و بدن نتوانست اکسیژن لازم را به دست آورد . به همین خاطر رئیس دانشگاه تصمیم گرفت خرید و فروش نوشابه های گازدار را در دانشگاه ممنوع کند .
ترجمه : حیدر رحمانپور
منبع : اینترنت

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۳ نظر

  1. جزاک الله خیر که در راستای آشنایی مسلمین این سایت را راه انداختید موفق و باشید .ایوب سلیمانی از گله دار

  2. باعرض سلام اگرممکنه قیمت محصولات راهم درسایت بگذارید.جزاکم الله خیرا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


یک + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا