آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / بهداشت و سلامتی در طب نبوی (۱ )

بهداشت و سلامتی در طب نبوی (۱ )

بسم الله الرحمن الرحیم

جهت آشنایی  به طب نبوی  بر آن شدیم  که به حول الله و قوته ؛ خلاصه ای از طب نبوی در زمینه   حفظ صحت  وسلامت  ، در چند قسمت  تقدیم علاقمندان  نماییم  ؛ باشد که در پرتو آن سلامتی افراد و جامعه   متحول شود .

تلاش شده در این مطالب رعایت اختصار نماییم  وبه همین خاطر  متن عربی احادیث را حذف نمودیم   وبه برداشت از احادیث اکتفا کردیم مگر در موارد  خاص .

 

بهداشت و سلامت در طب نبوی
درست است که پبامبر اکرم (ص) برای این مبعوث نشده که بهداشت و طب به بشریت بیاموزد اما از آنجا که دین اسلام، دین همه جانبه است و برای کلیه امور زندگی برنامه دارد از طرف دیگر یکی از اهداف مهم دین و مقاصد شریعت حفظ جان ، حفظ نسل و حفظ عقل می باشد که مستقیماً مرتبط با بهداشت و سلامتی است و از آنجا که الله متعال نسبت به بندگان مهربان می باشد همچنین پیامبر رحمت نسبت به امتش از پدر دلسوزتر است  “لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ (۱۲۸)”  آری بر پیامبر رحمت  سخت و ناگوار است که حتی امتش دچار بیماریها و مشکلات شوند .بر این اساس در دین مبین اسلام و ارشادات  نبی اکرم دستورات و قواعد فراوانی وجود دارد که مربوط به بهداشت و سلامتی است که اگر به آن قواعد و دستورات عمل شود سلامتی جسمی و روانی تأمین خواهد شد، به گونه ای که جامعه ای که رسول الله تشکیل داد از جهت جسمی و روانی سالم ترین و بانشاط ترین جامعه در تاریخ بوده بطوریکه مسلمانان نیاز به طبیب نداشتند یا خیلی اندک.
به همین خاطر وقتی پزشکی جهت مداوای بیماران به مدینه آمد مشتری نداشت و کسی به سراغ ایشان نرفت و زمانی که یکی از پادشاهان پزشکی را هدیه جهت رسول الله فرستاد ایشان آن را برگرداند، چرا که مسلمانان نیازی به پزشک نداشتند.
راز این سلامتی چه بود؟ لهذا نگاهی گذرا داریم به بهداشت و سلامت در طب اسلامی
الف : توجه و اهتمام به حفظ سلامتی:
از دیدگاه پیامبر( ص ) صحت و سلامتی نعمت بزرگی است که باید قدر آن را دانست و شخص مسئول حفظ سلامت خویش است به همین خاطر می فرماید: دو نعمت بزرگ هستند که بسیاری از مردم قدر آن را نمی دانند یکی صحت و سلامتی و دیگری اوقات فراغت و در واقع اوقات عمر. یا فرمود: مسلمانی که سلامتی و امنیت داشته باشد غذای یک روزش فراهم باشد گویا همه دنیا به او داده اند، حفظ جان و سلامتی را نعمت و امانتی می داند که در روز قیامت درباره آن باید پاسخگو باشد. و فرمود : در روز قیامت شخص قدم از قدم برنمی دارد تا درباره چهار چیز پاسخ دهد، یکی  از آنها: درباره جوانی  و جسمش چگونه آن را به پیری رساند و فرسوده کرد.
ب: درخواست و دعای سلامتی:
پیامبر اکرم همیشه به یارانش توصیه می کرد که از خداوند عافیت و تندرستی طلب کنند و خودش نیز همیشه دعای سلامتی و مصون ماندن از بیماریها می نمودند، :من از الله تعالی عفو و عافیت و تندرستی می طلبم و از الله می خواست  که اعضای بدنش، چشم و گوش و تمام قوای بدنی را سالم نگه دارد و تا دم مرگ از آنها بهره مند شود. ( اعضای بدنش سالم بمانند ) در واقع این دعای تنها نبود بلکه اسباب سالم ماندن آن را رعایت می نموده و از عواملی که موجب بیماری می شده پرهیز می نموده.( زیرا  دعا اگر بدون رعایت اسباب و مقدمات آن انجام گیرد ، ارزش ندارد .)
ج : پناه بردن از بیماریها :
پیامبر اکرم از بیماریهایی از قبیل برص، جذام، کری و کوری و همه بیماریهای سخت و بد ،به الله پناه می برد. و این می رساند که اصل در زندگی مسلمانان این است که سالم و تندرست باشد و بیماری هم اگر حادث  شود، می بایست یک عارضه موقتی باشد.

ادامه دارد …..

حیدر رحمانپور : پژوهشگر  طب نبوی –  عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


1 + = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا