آخرین خبرها
خانه / آیه و احادیث / احادیث : روزه تکمیلی: شش روز از شوال

احادیث : روزه تکمیلی: شش روز از شوال

 

عَنْ أَبِی أَیُّوبَ الْأَنْصَارِیِّ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ أَنَّهُ حَدَّثَهُ
أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ صَامَ رَمَضَانَ ثُمَّ أَتْبَعَهُ سِتًّا مِنْ شَوَّالٍ کَانَ کَصِیَامِ الدَّهْرِ( رواه مسلم)

” ابو ایوب انصاری می فرماید : که پیامبر  صلی الله علیه وآله سلم فرمود :   کسی که ماه رمضان را روزه بگیرد سپس   بعد از آن شش روز از ماه شوال نیز روزه بگیرد ؛ مثل این است که یک سال روزه گرفته است “.

توضیح :

روزه شش روز از شوال در واقع تداعی خاطرات  و معنویات ماه رمضان می باشد . همچنین یک نوع تمرین برای تثبیت   و محافظت از دستاوردهای رمضان به حساب می آید .  واینکه مواظب باشد که مبادا با اسراف و پر خوریهای  مشکلاتی برای سلامتی خود به وجود نیاورد . چراکه بعد از رمضان معمولا حرص خوردن – خصوصاً در دید و بازدیدها و دعوتیها – زیاد است .

اما اینکه پیامبر صلی الله علیه وآله سلم  فرموده : مانند روزه یک سال ؛ از چند جهت است :

یکی از جهت ثواب : چون خداوند حد اقل در برابر هر نیکی  ده برابر ثواب می دهد ؛ روزه  رمضان با شش روز شوال می شود ۳۶۰ نیکی که مثل ثواب یک سال روزه می باشد .

ضمن اینکه اگر روزه رمضان اشکا لاتی داشته . امید است که با روزه مستحبی جبران شود .

جهت دیگر از ناحیه سلامتی می باشد . چراکه بنا به تحقیقاتی که انجام گرفته روزه یک روز سموم ۱۰ روز را دفع می کند . بنا بر این روزه رمضان سموم ۳۰۰ روز که وارد بدن شده را دفع کرده و برای اینکه کل سمومی که در طول یک سال وارد بدن شده دفع شود لازم است علاوه بر رمضا ن  شش روز دیگر را روزه  بگیرییم تا  بده به طور کامل پاک سازی شود .  البته اگر روزه به شیوه نبوی  گرفته شود .

 

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


سه − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا