آخرین خبرها
خانه / مقالات / مفید و مضر چشم

مفید و مضر چشم

آگاهی از علل و اسباب ضعف چشم
آگاهی از موارد و علل و اسبابی که موجب بروز زیان و خسارت بر چشم می‏شود ضروری است. مصرف نمک زیاد و غذاهای شور، نگاه مستقیم به خورشید و کسوف و پوشیدن کفش تنگ و پاشنه دار، مداومت بر پوشیدن کفش، رسوب سودا در اطراف و کف و روی پا و ترک پا هم سو با ضعف چشم می‌باشد، آبریزش و حساسیت‏های فصلی و عفونت سینوس‏های بینی، استفاده زیاد از نور سفید مانند نور مهتابی، مطالعه هنگام غروب و نور ناکافی، کم خونی ناشی از غلبه بلغم و سرانجام استفاده از داروهای شیمیایی نظیر آنتی‏ بیوتیک‏ها، آسپیرین، استامینوفن و مسکن‏ها.
دوای ضعف چشم که ناشی از سوءمزاج معده است و پیرچشمی که از دیدگاه طب سنتی نوعی غلبه خشکی است بر مزاج چشم، همان پاکسازی معده و کبد، سورمه، عطسه، خون‏ درمانی و تقویت چشم با داروهای ویژه طب اسلامی است.
گریه زیاد برای چشم مضر است. بسیار چشم دوختن به خطوط ریز و اشیاء ریز خوب نیست. زیاده روی در جماع برای چشم بسیار بد است. خوابیدن پس از غذاخوردن، مصرف غذاهای سرخ کرده و غلیظ برای چشم زیان بار است. خواب زیاد و بی‏خوابی و خواب هنگام روز اگر زیاد باشد چشم را ضعیف می‏کند. اگر سوءمزاج خشک بر بدن غلبه کند چشم را آسیب می‏رساند.
دود حاصل از سوختن بد است اما دوده که از کباب کردن آن چه برای کباب مناسب است خوب است. چربی سورمه از جنس دوده است نه از دود خشک. مصرف غذاهای تند و شور بد است. خون دادن به روش‏های طب اسلامی در صورتی که افراط نشود برای چشم مفید است. خون‏گیری به روش اهداء به سازمان انتقال خون برای چشم مفید نیست. مستی برای چشم زیان‏بار است. خواب برشکم(دمر) برای چشم خوب نیست. نگه داشتن پا در کفش به هر مدتی که باشد برای چشم مفید نیست. برهنه راه رفتن بر زمین صاف و هموار برای چشم مفید است. باید چشم را از گرمای شدید و سرمای شدید حفظ نمود. گرد  و خاک و هوای کثیف مانند هوای پر از دود و دم ماشین برای چشم زیان‏ آور است.

مفید :
موادی که برای نگهداشتن دید چشم مفید است بسیار زیادند که برخی از آن‏ها عبارتند از: سورمه، توتیا، توتیا که با آب رازیانه و مرزنجوش پرورده شده است. آب رازیانه همواره برای تقویت نیروی بینایی مفید بوده است. چکاندن آب انارشیرین در چشم بسیار مفید است. انار شیرین را با انار ترش و پیه آن همراه با عسل در تنور می‏پزند بطوری که در پختن آرام‏ آرام نرم شود و مزاجش در هم شود از داروهای چکاندنی و مالیدنی بسیار مفید برای چشم است. شستشوی چشم با دمکرده آویشن و یا عرق آویشن که با آب جوشیده رقیق‏تر شود برای چشم مفید است. اگر هر مزاجی از حالت طبیعی خارج شده است و بر چشم و اطراف آن نشسته، لازم است پاکسازی گردد.

منبع : سایت پیک شفا

طب نبوی:

الته علاوه بر موارد فوق مهمترین   مورد برای چشم  تغذیه است .

که باید از غذاها مضر پرهیز نمود و میوجات و سبزیجات بیشتر مصرف نمود  خصوصا : کدو حلوایی .هویچ . انبه .  خرما  .سبزی جعفری و…….

همچنین پرهیز از یبوست  که خیلی مهم است / چکاندن  ۱-۲قطره عسل خالص درچشم .در پیشگیر و معالجه بیماریهای چشم مجرب می باشد .

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


هشت × = 72

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا