آخرین خبرها
خانه / رمضان / رمضان گامی به سوی تغییر

رمضان گامی به سوی تغییر

رمضان؛ گامی به سوی تغییر

از فضل و رحمت خداست که برای امت محمد ـ صلی الله علیه و سلم ـ مناسبت‌های کسب خیر و نیکی قرار داده است، تا در آن، روان‌ها برای انجام امور شایسته آماده ‌شوند و دل‌ها به امید رسیدن به بخشایش و خشنودی خدا به سوی او روی ‌آورند. یکی از بزرگ‌ترین مناسبت‌ها، ماه مبارک رمضان است که بر ما روزه‌داری واجب شده تا از درون خویشتن را متحول کرده و از تمایلات و شهوات رهایی یابیم و از عادات ناپسند روزه‌مره دست بکشیم.

رمضان گامی به سوی تغییر است برای کسی که در نمازش سستی کرده یا اصلا نخوانده یا آن را با تأخیر ادا نموده و یا به جماعت و مسجد نرفته است. رمضان فرصتی است تا او نماز را به موقع و در مسجد با جماعت بگزارد. چون دانسته است نخستین چیزی که به خاطرش در قیامت محاکمه می‌شود، نماز می‌باشد. اگر نماز درست شد، دیگر کارها نیز سامان می‌یابد و چون تباه شد، اعمال دیگر هم تباه و ضایع می‌گردد.

رمضان گامی به سوی تغییر است برای کسی که عادت کرده سخنان زشت و رکیک بگوید. او یاد می‌گیرد که جز به نیکی سخن نگوید و حرف ناشایست بر زبان نراند، چون سخن پاک یک صدقه است و حفظ زبان راهی برای ورود به بهشت و نجات از آتش است. ابوهریره ـ رضی الله عنه ـ روایت می‌کند که رسول الله ـ صلی الله علیه و سلم ـ فرمود: «إن العبد لیتکلم بالکلمه من رضوان الله لایلقی لها بالاً یرفعه الله بها درجات وإن العبد لیتکلم بالکلمه من سخط الله لایلقی لها بالاً یهوی بها فی جهنم» (صحیح بخاری، کتاب الرقاق، حدیث ۵۹۹۷). (بنده سخنی از موارد خشنودی خدا می‌گوید که به آن توجهی نمی‌کند، اما خداوند درجاتش را به سبب آن بالا می‌برد و بنده کلامی از موارد خشم خدا بر زبان می‌آورد و به آن اهمیت نمی‌دهد، ولی به خاطرش در جهنم فرو می‌افتد).

رمضان گامی است به سوی تغییر برای کسی که با مردم دعوا و درگیری داشته است تا بخشایش و گذشت را یاد بگیرد. خدا فرمود: «فَاعْفُوا وَاصْفَحُواْ حَتَّى یَأْتِیَ اللّهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اللّهَ عَلَى کُلّ ِشَیْءٍ قَدِیرٌ» (بقره/۱۰۹). (پس بگذرید و ببخشایید تا خداوند امر خویش را بیاورد، به یقین خدا بر هر خواسته‌ای بسی تواناست).

رمضان گامی است به سوی تغییر برای کسانی که غرق در گناه و سرپیچی هستند تا به سوی توبه بشتابند و به درگاه خدا برگردند. زیرا او فرموده است: «غَافِرِ الذَّنبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ شَدِیدِ الْعِقَابِ ذِی الطَّوْلِ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ إِلَیْهِ الْمَصِیر» (غافر/۳). (آمرزنده‌ی گناه، پذیرنده‌ی توبه، به سختی کیفردهنده، دارای قدرت زیاد، معبودی جز او نیست، سرنوشت به سوی اوست).

رمضان گامی به سوی تغییر است برای کسی که قرآن و حفظ و تلاوت آن، و نیز تدبر و عمل به آن را رها کرده تا فرصت را غنیمت شمرده و برای خودش مقداری را مشخص کند و هر روز صفحاتی را تلاوت نماید.

رمضان گامی است به سوی تغییر برای کسی که بر بخل و خساست خو گرفته است تا برای خشنودی خداوند سبحان بسیار صدقه بدهد، چون او صدقات را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. خودش فرموده: «یَمْحَقُ اللّهُ الْرِّبَا وَیُرْبِی الصَّدَقَاتِ» (بقره/۲۷۶). (خدا ربا را نابود کرده و صدقات را رشد می‌دهد).

رمضان گامی است به سوی تغییر برای کسانی که از ذکر خداوند متعال غفلت کرده‌اند تا اینان در لحظات شب و روز به کثرت ذکر او را گویند. خداوند می‌فرماید: «یأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اذْکُرُواْ اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً. وَسَبِّحُوهُ بُکْرَهً وَأَصِیلا» (احزاب/۴۱، ۴۲). (هان، ای آنان که ایمان آورده‌اند بسیار خدا را ذکر گویید و صبحگاه و شامگاه او را تسبیح نمایید). رسول الله ـ صلی الله علیه و سلم ـ به فزونش ذکر توصیه نموده و فرموده است: «لایزال لسانک رطبا من ذکرالله» (ترمذی، ۳۷۰۲). (پیوسته زبانت از یاد خدا باطراوت باشد).

رمضان گامی به سوی تغییر است برای کسی که به دروغ خوگرفته است تا بتواند این عادت بد را رها کرده و به راستی آراسته گردد. از پیامبر پرسیدند: آیا مؤمن دروغگو می‌شود؟ گفت: نه، و فرمود: همواره فرد راست می‌گوید و در جست‌وجوی راستی است تا نزد خدا به عنوان فردی بسیار راستگو ثبت می‌شود». (احمد، ۳۸۹۶).

رمضان گامی به سوی تغییر است برای کسی که از خویشاوند بریده است تا فرصت بیابد صله‌ی رحم به جای آورد، زیرا باعث افزایش رزق و عمر دراز می‌شود. هر که پیوند خویشاوندی برقرار کند، خدا با او پیوند می‌گیرد.

برادر بزرگوار، برای رسیدن به تغییر باید با اشتباهات و گناهان خود روراست باشی؛ آن‌ها را توجیه نکن و برای‌شان بهانه پیدا ننما. بدان تا وقتی که جدی و مصرّ بر تغییر نباشی، امورت اصلاح نمی‌شود. پس از هم اکنون برای تغییر خویش جدی و قاطع باش و امروز و فردا نکن.

«لاتقل: من أین أبدأ طاعه الله البدایه      لاتقل: أین طریق یشرعه الله الهدایه

لاتقل: أین نعیمی جنهالله کفایه          لاتقل: فی الغد أبدأ ربما تأتی النهایه»

(نگو: اول از کجا طاعت خدا را آغاز کنم؟ نگو: کجاست راهی که خدا برای پیمودن مشخص کرده است؟ نگو: کجا نعمت‌های بهشت کافی است؟ نگو: از فردا شروع می‌کنم، بسا پایان کار باشد).

بدان آغاز با توست و پایان با خداست. او در حدیثی قدسی فرموده است: «ابن آدم، قم إلیّ أمشی إلیک، امش إلیّ أهرول إلیک» (احمد، ۳/۴۷۸). (آلبانی آن را در سلسله الأحادیث الصحیحه صحیح دانسته است، ۲۲۸۷). (ای آدمی‌زاد، برخیز به سوی من، می‌آیم به سوی تو، بیا به سوی من، می‌دوم به سوی تو).

در آغاز و پایان از خدا کمک بخواه و اراده‌ای قوی و عزمی راسخ داشته باش تا خودت را به سوی بهترین‌ها تغییر دهی. بدان که تغییر باید از ژرفنای درونت آغاز شود. بدان که خداوند متعال هیچ گروهی را تغییر نمی‌دهد تا خودشان خود را تغییر دهند. خودت را برای طاعت تمرین و عادت بده. از خدای بزرگ و پاک کمک بخواه تا تو را بر آن‌چه دوست دارد و می‌پسندد توفیق دهد. شعارت همواره این باشد:

«لأستسهلن الصعب أو أدرک المنى            فما انقادت الآمال إلا لصابر»رمضان؛ گامی به سوی تغییر

(حتما دشواری را آسان می‌یابم یا می‌میرم؛ آرزوها جز برای فرد شکیبا گردن نمی‌نهند).

هرگاه راه را گم کردی دوباره برگرد و به سوی خدا بازگرد. صفحه‌ای تازه در زندگی‌ات بگشای و نیت خود را تجدید کن. بدان اگر در رمضان موفق نشدی خودت را تغییر دهی، به گمانم دنبال تغییر نیستی و تو از زیانمندان و محرومان خواهی بود. رسول الله ـ صلی الله علیه و سلم ـ فرمود: «أَتَانِی جِبْرِیلُ، فَقَالَ: رَغِمَ أَنْفُ رَجُلٍ أَدْرَکَ رَمَضَانَ فَلَمْ یُغْفَرْ لَهُ، قُلْ: آمِینَ، فَقُلْتُ: آمِینَ» (مسند بزار، ۱۴۰۵). (جبریل نزدم آمد و گفت: خاک بر سر کسی که رمضان را دریابد و آمرزیده نشود، بگو: آمین، گفتم: آمین).

در پایان، باید هدف روشنی برای رسیدن داشته باشی، برایش زندگی کن و همیشه آن را در معرض نگاهت بگذار. بی‌گمان بزرگ‌ترین و والاترین هدفی که یک مؤمن باید برایش در این ماه مبارک بکوشد، آزادی از آتش جهنم است.

خدایا ما را از آزادشدگان از آتش و قبول شدگان این ماه مبارک قرار بده. آمین. آمین.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

 

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


3 + = هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا