آخرین خبرها
خانه / رمضان / درمانگاه ربانی رمضان (۳ ): نقش روزه در درمان بیماری جسمی

درمانگاه ربانی رمضان (۳ ): نقش روزه در درمان بیماری جسمی

(نقش روزه در درمان بیماری جسمی )
۱- بالا رفتن ضریب سلامتی وبهبود ووضع عمومی بدن
با توجه به اینکه ما در طول سال سموم مختلفی وارد بدن خویش می کنیم هوایی که تنفس می کنیم مقداری مواد سمی دارد ،آبی که می نوشیم ،غذایی که می خوریم و…سموم زیادی در بدن تجمع می کند که موجب ناراحتی وکسالت می شود ،روزه در واقع یک دوره پاک سازی ودفع سموم است زیرا چربیها وسموم اضافی را می سوزاند ودفع می کند،روزه ذخایر کهنه بدن را دفع کرده،ذخایرتازه را جایگزین آن می کند .بطوریکه طی یک ماه روزه داری آدمی دارای جسمی تازه وآزادشده از قید وبند سموم خواهدشد.درنتیجه انسان احساس راحتی وسلامتی وتندرستی بهتری می کند.
۲- روزه ودرمان بیماریهای گوارشی:
درماه مبارک رمضان، در طول روز معده به استراحت کامل می پردازد ودرطول ماه مجبور به رعایت نظم ووقت شناسی در مصرف غذاست وبی نظمی هایی که در کارکردمعده درطول سال بوجود آمده وسوء هاضمه های آن تنظیم شده ،وازناراحتی زخم معده نیزکاسته می شود .ضمن اینکه فرصت مناسبی است برای جبران ناهنجاریها ودرهم ریختگی گوارشی ((یکی از متخصصین می گوید:روزه اگر به طور صحیح انجام شود ۱۰۰% بیماریهای گوارشی را معالجه می کند))
دکترگوئل فرانسوی می گوید:چهارپنجم بیماریها از تخمیر غذا درروده هاست وهمه به وسیله روزه اصلاح می شود.
اکنون به برخی بیماریها ی گوارشی که باروزه برطرف می شود اشاره می کنیم .
زخم معده : روزه میزان اسید معده را متعادل می کند وبه بهبود زخم معده کمک می نماید.
التهاب روده :زیرا دستگاه گوارشی درطول روز استراحت کرده واسیدهای هضمی را ترشح نمی کند لذا حرکت روده ها کم می شود.
التهاب معده: خالی ماندن معده از غذا ،موجب بازسازی و معالجه سلولهای ملتهب می شود
سو ءهاضمه :(به شرط عدم اسراف وپرخوری درطول شب )
التهاب کولون ،کولیت –گازمعده

۳- روزه و بیماری های قلبی
علت بسیاری از بیماریهای قلبی موارد زیر می باشد :
۱- وزن زیاد
۲- تصلب شرائین
۳- زیاد شدن خون و مایعات بدن
۴- بالا بودن فشار خون
روزه در واقع اسباب فوق که منجر به بیماری های قلبی می شود را ازبین برده ، لذا ناراحت های قلبی بر طرف می شود . ضمن اینکه روزه کار قلب و ضربان قلب را منظم می کند .از طرف دیگر چون در طول روزه دستگاه گوارش در حال استراحت است نیاز کمتری به جذب خون دارد بنابراین فشار به قلب نمی آید جهت فرستادن خون به دستگاه گوارش
۴- روزه و معالجه چاقی :
چاقی در واقع عامل بسیاری از بیماری های صعب العلاج به حساب می آید از جمله بیماری های قلبی ، کبدی و غیره ……
لذا معالجه ان از اهمیت خاصی برخوردار است مهمترین عامل چاقی افراط در خوردن غذاست پس قطعی است که روزه در کاهش وزن تأ ثیر بسزایی داردبه شرط اینکه در افطار و سحری پرخوری نشود .
در طول رمضان ذخیره چربی ها که زیانهای مهلکی دارند تحلیل رفته و کاسته می شود
ضمن اینکه بین چاقی و بیماریهی قلبی رابطه ای است و آن اینکه هر کیلو گرم بافت چربی نیازمند ۳ کیلو متر مویرگ می باشدتا خون از میان آنها جاری گردد و این فشاری است بر قلب ، چنانچه وزن انسان ۱۰ کیلو گرم افزایش یابد یعنی اینکه در بدن وی ۳۰۰ کلیومتر مویرگ اضافه وجود دارد که رساندن خون به آنها مستلزم فشار مضاعفی بر قلب است .
۵- روزه و بیماریهای پوستی :
استاد محمد الظواهری متخصص بیماریهای پوست می گوید : روزه ماه رمضان موجب بهبودی بسیاری از بیماریهای پوستی میشود و آن از چند جهت است :
الف: با توجه به اینکه بسیاری از بیمارهای پوستی منشاء غذایی دارد و چون در ماه رمضان برنامه غذایی تنظیم می شود و به مقدار کم مصرف می شود ، کمک می کند به علاج بسیاری از بیماری های پوستی.
ب:روزه سبب می شود مقاومت پوست در مقابل میکروب ها و ویروس ها بیشتر شود ، بنابراین روزه سبب جلوگیری از بیماری های پوستی شده و شفا بیماری را تسریع می کند .
ج: از آن جا که در ماه مبارک رمضان مقدار کمی غذا وارد معد ه می شود در نتیجه از تجمع میکروب ها در روده جلوگیری به عمل می آید ، و فعالیت انها را کم می کند و ترشح سموم در روده ها کم می شود بنابراین سموم کمتر جذب پوست میشود. در نتیجه پوست سالم می ماند، چرا که سموم موجود در روده است که موجب بسیاری از بیماریها از جمله بیماریهای پوستی می شود.
د- از طرف دیگر چون اکثر بیماریهای پوستی منشا عصبی دارد بنا بر این روزه دار در طی ماه رمضان به آرامش بهتری دست می یابد واعصابش متعادل می شود ، لذا این امر تاثیر مهمی در پیشگیری و بهبود بیماریهای پوستی دارد.
۶- روزه و زیبایی و تناسب اندام :
زیرا روزه گرفتن موجب از بین رفتن مواد زائد و چربی ها شده و چین و چروک پوست را ازبین می برد . خصوصا ً اگر برنامه غذایی رمضان به درستی رعایت شود ، و میوه جات و سبزیجات و جوانه گندم باآردسبوس دار مصرف شود بهترین علاج بدریختی و چاقی است البته روزانه ربع ساعت پیاده روی کردن ، مفید است ، زیرا موجب هضم غذا و جریان منظم خون شده و سبب زیبایی پوست می شود .
۷- روزه و تقویت حافظه :
شاید جای تعجب باشد اگر بگوییم روزه موجب قوی شدن حافظه و هوش و ذکاوت می شود ، ولی واقعا این گونه است ازقدیم لقمان حکیم گفته است: هرگاه معده پر شود فکر می خوابد .
سعدی فرموده :
اندرون از طعام خالی دار تادر او نور معرفت بینی
یا مولوی می گوید:
گر تو این انبان ز نان خالی کنی پرزگوهرهای اجلالی کنی

علتش این است که پرخوری و سیری، دل را کدر کرده اندیشه را کند می کندو ایجاد کسالت مینماید. در طی روزه رمضان چون دستگاه گوارش تقریبا تعطیل است نیازی به جذب خون ندارد بنابراین خون بیشتری به مغز می رسد ، و مغز فعال تر می شود .
۸- روزه و سلامتی کبد
پزشکان میگویند: قند کبد – گلیکوژن – در هنگام روزه تجزیه شده و با تجزیه این ذخیره،کبد تجدید نیرو می نماید. از طرف دیگر چون شخص در طول روزغذا مصرف نمی کند ، کبد در حال استراحت است زیرا پر خوری و غذاهای متنوع موجب افزایش کار کبدمی شود

۹- تاثیر روزه در حفظ جوانی و تاخیر پیری
معمولا یکی از علتهای پیری فرسوده شدن اعضای مختلف بدن به خاطر کار زیاد و بیماربها میباشد، از آنجا که روزه موجب استراحت کلیه اعضای بدن شده و همچنین موجب پیشگیری از بیماریها یا مداوای آن می شود ، لذا تاثیر زیادی در به تاخیر انداختن پیری دارد.
ازطرف دیگر ، روزه پاکسازی مستمربافتها و سلولهای بدن است که در طی آن بافتهای داخلی بدن به ترتیب : ذخائر قندی ،ذخائر چربی و پروتیئن های کهنه به تحلیل می رود . وقتی انسان غذا میخورد دوباره بافتها با مواد تازه ترمیم می شود . به همین خاطر بسیاری از دانشمندان معتقدند که روزه جوانی را بر میگرداندو پیری را به تاخیر می اندازد.
۱۰- روزه و حساسیت ( آلرژی )
امروزه با تحقیقات مشخص شده که علت آلرژی ، مصرف غذاهای مضر و دست کاری شده ، میباشد از قبیل : سرخ کردنیها ، تنقلات ، غذاهای ساندویچی ،ادویه جات تند و فرآورده های شیمیایی و…. با توجه به اینکه روزه دار در طی روز در حال امساک است، اگردر طول شب نیز شرایط معالجه را به جا بیاوردغالبا حساسیت او بر طرف می شود .
۱۱- روزه و فشار خون بالا
الف – با روزه گرفتن آرامش روحی خاصی به روزه دار دست میدهد که در طی آن ترشح هرمونهای آدر نالین و نور آدرنالین کاهش مییابد
ب- روزه سبب میشود که چربی درون رگها به تحلیل رود وقندهای ذخیره نیز مصرف شود.
در نتیجه عوامل فوق سبب میشود که فشار خون پایین بیاید.
۱۲- روزه وعقیمی
درطی پژوهش های انجام گرفته مشخص شده که روزه گرفتن ، قدرت خصوبت و باروری مردان و زنان را افزایش می دهد.همچنین با توجه به آزمایشات انجام گرفته بر روی مردان ، به اثبات رسیده که ، روزه مقدار تولیداسپرم در مردان را افزایش داده است.اگر چه رعایت برنامه غذایی مربوط به ماه رمضان نیز تاثیر مثبتی در این راستا داشته است خصوصا مصرف مستمر خرما (البته این مطلب تضادی با اینکه روزه موجب کاهش تمایلات جنسی می شود ، ندارد. )
۱۳- دفع سموم فلزات قلیا یی وارد شده به بدن از هوا به وسیله روزه:
در طول سال مقداری فلزات ناخالص از طریق تنفس وارد خون می شودو چون قابل حل شدن نمی با شند بصورت ذرات معلق در اعضایی که قدرت جذب بیشتری دارند رسوب می کنند. این رسوبات تا زمانیکه پی اچ خون کاهش نیابد واسیدی نشود آن هم به شرطی که برای مدتی ادامه یابد، نمی تواند در خون حل شود محققین می گویند اگر انسان مدت ۱۲-۱۵ ساعت غذا نخورد ذخیره قلیایی خون تا۶۰/ پایین می آید یعنی خون موقتاً حالت ً اسیدوز پیدا میکند در این حال بدن توسط خون اسیدیته می تواند ذرات فلزی قلیایی را حل و جذب کند.
۱۴- در هنگام روزه بدن فرصت خود درمانی پیدا میکند: سیستم ایمنی بدن قوی شده ، مولد بیماریها _ جون غذا به آنها نمی رسد- از بین رفته و بسیاری از بیماریها خود به خود درمان می شود

۱۵- -روزه گرفتن در معالجه بیماریهای زیر نیز تاثیر زیادی دارد :
درد مفاصل – کمردرد – دیابت(بیماری قند ) – آسم – سرطان – جلو گیری از سنگ کلیه –آرترویید رماتوئید – آنژین قلبی – بیماریهای عصبی – انواع رماتیسم – ورم کیسه صفراء – سرما خوردگی – بیماری زنان – ورم لوزه – نقرس – ورم مفاصل – یبوست مزمن – احتقان (بند آمدن ادرار)و …...
۱۶-آنچه گفته شد ادعا نیست بلکه عملاَ بسیاری از متخصصین در گوشه و کنار دنیا ، هزاران نفر را که دچار بیماریهای صعب العلاجی بوده اند به وسیله روزه ، معالجه نموده اندکه به ذکر چند نمونه اکتفا می شود:
* دکتر محمود البر شه – متخصص روزه طبی – در کتابش به نام ” التداوی با لصوم ” مدعی است که دهها نفر را که دچار بیماریهای متعددی بوده اند به وسیله روزه معالجه نموده است به عنوان نمونه :
آسم ،: با ۱۷ روز روزه گرفتن .رماتیزم در طی ۳ هفته روزه .چربی خون : در طول ۲ هفته .قولن (کولیت ) : در طی چند مرحله روزه گرفتن .
میگرن – دیابت –لاغری شدید، ناتوانی جنسی ،جوش صورت و عقیمی : بیمارانی بوده اند که به آن دچار شده اند ولی با روزه گرفتن منظم شفا یافته اند.
* دکتر ولیام اسر _ مدیر بهداشت خانواده در امریکا می گوید : تا کنون من بر ۱۵۰۰۰ نفر اشراف داشته ام که به وسیله روزه کاملاَ معالجه شده اند.
* دکتر آلان کوت، دکتر یوری نیوکلایف _ رییس بخش معالجه با روزه بیمارستان موسکو- و بسیاری پزشکان دیگر نمونه های فراوانی از بیماریها را ذکر کرده اند که به وسیله روزه معالجه شده اند .,
* هم اکنون بسیاری از بیماران دراروپا و امریکا در کلنیکهای روزه ، درمان می شوند
ملاحظه ۱حال با توجه به مطالب فوق این سئوال مطرح می شود که با توجه به این که روزه از فرائض و واجبات دینی ما مسلمانان می باشد سهم ما از این درمانگاه ربانی چه مقدار است ؟ ایا روزه موجب سلامتی و تزکیه ما می شود یانه؟ اگر نه، چرا؟

ملاحظه۲ :اگر شخصی دچار بیماری شد وپزشکان معتمد و موثق مسلمان ، عدم روزه گرفتن را برای وی تجویزبیماری کردند یا اینکه خودش احساس کرد که روزه گرفتن برایش مشقت زیادی دارد ومضر است ، نباید روزه بگیرد.

ملاحظه: قسمت ۱ و ۲ درمانگاه رمضان  در سال گذشته در سایت قرار داده شد . به قسمت رمضان مرا جعه کنید .

طب نبوی

 

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


− هشت = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا