آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / قواعد بیست گانه سلامتی

قواعد بیست گانه سلامتی

. اگر خواهان سلامتی خود و خانواده تان هستید
· اگر می خواهید به بیماریهای خطرناک مثل سرطانها، بیماریهای قلبی، ناراحتیهای کبدی، کلیوی، گوارش، هرمونی و……دچار نشوید

· اگر خواهان آرامش اعصاب و روان هستید
· اگر می خواهید سر حال و با نشاط باشید
· واگر می خواهید……………
این مقاله را با دقت بخوانید ودر زندگی اجرا کنید…
چه کنیم تا بیمار نشویم یا بیماری را به حداقل برسانیم

۱-از پرخوری، اسراف و چاق شدن پرهیز کنید. زیرا معده (پرخوری) و چاقی منشأ بسیاری از بیماریها است و پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: آدمی هیچ ظرفی که بدتر از شکمش باشد را پر نکرد، یک سوم گنجایش معده را به غذا اختصاص دهید. چرا که مصرف غذا اگر از مقدار معین بیشتر شود تبدیل به سم می شود، اگر چه مفید هم باشد. چنانکه گفته شده «المعده بیت کل داء والحمیه رأس کل دواء» معده منبع همه بیماریها است و امساک سرچشمه هر دوایی است. اگر چاق هستید با رعایت آداب غذا خوردن (خصوصاً لقمه کوچک گرفتن و خوب جویدن) و پرهیز از پرخوری و روزه گرفتن رمضان و . . . لاغر شوید.

۲- اجتناب از مصرف غذاهایی که برای سلامتی مضر است از قبیل غذاهای سرخ شده، غذاهای ساندویچی و پیتزا، سس و رب گوجه، قند و شکر (کلیه شیرینی جات مصنوعی)، چای، نوشابه های گازدار، غذاهای پرچرب و پرحجم، غذاهای فریزرشده و زودپز شده، غذاهای کنسرو شده، مرغ و تخم مرغ ماشینی، ادویه جات تند به مقدار زیاد، ماست زیاد، نمک زیاد، ماکارونی، تنقلات مصنوعی (چیپس، پفک، شکلات و یخمک، بیسکویت، کیک و . . .) گوشت زیاد (خصوصاً گوشت گاو) غذاهای شب مانده، آب یخ، آرد سفید تصفیه شده، و نهایتاً غذاهایی که با مزاج شما سازگار نیست.
توضیحاتی پیرامون غذاهای مضر:
الف ) منشأ بسیاری از بیماریها مصرف غذای مضر می باشد، همچنانکه سلامتی نیز بستگی به مصرف غذاهای مفید دارد و غذاهای بد بر اعمال و اخلاق انسان تاثیر می گذارد.
ب ) برخی از غذاهای فوق به عنوان عامل ایجاد سرطان شناخته شده است.
ج ) برای پی بردن به علت مضر بودن آن و تفصیل بیشتر به کتاب ۱۵ روز تا سلامتی استاد خدادادی وسایتهای تغذیه و سلامتی مراجعه شود.
د ) مصرف غذاهای فوق سبب می شود سیستم ایمنی دفاعی بدن ضعیف گشته ومستعد ابتلا به انواع بیماریها شود.
و ) مصرف مستمر غذاهای فوق در واقع خودکشی تدریجی است. غذاهای مضر مثل بمب ساعتی هستند که در وقت مشخص منفجر شده و شخص را به هلاکت می رساند: (وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللّهَ کانَ بِکُمْ رَحیمًا) [نساء آیه ۲۹] وخودتان را مکشید زیرا خداوند به شما مهربان است.
ز ) برای کلیه غذاهای مضر جایگزین مناسب و مفید آن در طبیعت موجود می باشد . به کتاب ارمغان تندرستی و ۱۵ روز تا سلامتی استاد خدادادی مراجعه شود.
هـ ) برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری حتی الامکان از مصرف موارد فوق خودداری کنید.

۳- رعایت آداب غذا خوردن از قبیل بسم الله گفتن در ابتدای غذا، تا گرسنه نشده اید بر سفره ننشینید و قبل از اینکه کاملاً سیر شوید، بلند شوید. لقمه را کوچک گرفته و خوب بجوید (حداقل ۳۲ بار)، همراه با غذا و بلافاصله بعد از غذاها مایعات نخورید و در پایان دعای پایان غذا را بخوانید یا حداقل بگویید الحمدلله.

۴- رعایت دستورالعمل های بهداشتی اسلام: از جمله رعایت بهداشت فردی ـ ظاهری و باطنی ـ بهداشت جمعی بهداشت مواد غذایی و آب و . . . تأثیر زیادی در سلامتی و تندرستی دارد ضمن اینکه از مقتضیات ایمانی و شخصی مسلمان نیز به حساب می آید زیرا رسول اکرم صلی الله علیه و سلم فرموده است: «الطَّهورُ شَطرالایمان» (پاکیزگی ظاهر و باطن نصفی از ایمان است).

۵- رعایت رژیم غذایی مورد نظر اسلام: با توجه به آیات ۲۳ و ۲۴ سوره عبس : خداوند چهارگروه غذایی را معرفی کرده است ۱- حبوبات: (پروتئین های گیاهی) ۲- قندها: مثل انگور (کشمش) و خرما ۳- چربیها: (روغن زیتون) ۴- ویتامین ها: (میوه جات و سبزیجات). این چهار گروه مواد غذایی به ترتیب اهمیت و ضرورت آن برای بدن ذکر شده است. اگر در مصارف روزانه از این ۴ گروه استفاده کنیم سلامتی خویش را تضمین کرده ایم ضمن اینکه این دستجات مواد غذایی ضد سرطان نیز هستند. از این آیات برداشت می شود که باید غذای اصلی انسان این گروهها باشد و بیشتر از آنها استفاده کنند. از طرف دیگر آنچه در اسلام در رابطه با مواد غذایی و خوردنیها مورد تأکید قرار گرفته این است که باید خوردنیها حلال و طیب باشد. طیب و پاکیزه آن است که نفس آن را بپسندد و مضرات و عوارض سوئی در پی نداشته باشد. (کُلوا مِمّا رَزَقناکُم حَلالاً طَیِّباً) بنابراین در مصرف مواد غذایی باید به این نکا ت توجه جدی نمائیم.
ویژگی مهم رژیم غذایی اسلام این است که در عین حال که غذایی مناسب و مفید می باشد موجب پیشگیری از بیماریها نیز می شود، ضمن اینکه رژیم غذایی مورد نظر قرآن دوای بسیاری از بیماری ها نیز می باشد.

۶-از مصرف غذاهای حرام و منهیات شرعی و کارهای حرام به شدت پرهیز کنید از قبیل: مال حرام (پول یا غذایی که از راه حرام بدست می آید) گوشت حیواناتی که ذبح غیرشرعی شده اند یا برای غیرخدا ذبح شده اند. انواع مخدرات، دخانیات، مشروبات الکلی، غیبت، تهمت، استهزاء، سوء ظن، قتل و . . .
زیرا بسیاری از بیماریهای روانی و جسمی ناشی از مصرف غذاها و مواد حرام و یا کارهای حرام می باشد.

۷- به اوامر و دستورات شرعی پایبند باشید زیرا ضامن خوشبختی و سلامتی است:
الف ) ایمان، به انسان امنیت و آرامش روحی و روانی می دهند، غم و اندوه را از بین می برند، اهل ایمان ترسی ندارند، مسلمان از شخصیتی متوازن برخوردار است و قدرت تحمل مشکلات و مصائب را دارد، در هر حادثه ای خیری می بیند و لطف خفی الهی را مشاهده می کند، راضی به قضای الهی است و با طیب خاطر می پذیرد بنابراین مشکلات و سختیها او را از پای در نمی آورد، درون او را آشفته نمی گرداند، ناراحتی و اندوه او را فرا نمی گیرد، داد و بیداد و جزع و فزع نمی کند:
(أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ): [یونس آیه۶۲] آگاه باشید که اولیاء الهی (اهل ایمان و تقوی) نه ترسی بر آنهاست ونه مستمرا غم و غصه می خورند.
(هوَ الَّذی أَنْزَلَ السَّکینَهَ فی قُلُوبِ الْمُؤْمِنینَ): اوست که آرامش را بر دلهای مؤمنان نازل کرده است. [فتح آیه ۴] (أَلا بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ) [رعدآیه۲۸] آگاه باشید که با یاد خدا دلها آرام می گیرد.
پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید:
(شگفتا کار انسان مومن همه پیشامدها و حوادث برای او خیر است و این برای کس دیگری نیست جز مؤمن، اگر خوشی و نعمتی به او برسد و شکر کند برای او خیر است و اگر سختی و مصیبتی به اوبرسد و صبر نماید باز هم برای او خیر است)
ب- به نمازها پایبند باشید و بر آن محافظت کنید و با حضور قلب به جای آورید، زیرا نماز موجب آرامش دلها می شود و قدرت تحمل انسان در برابر مشکلات را افزایش می دهد. نماز، مسلمان را از فحشاء و منکرات ـ که منشا و منبع گرفتاریها و بیماریهاست ـ باز می دارد. [بقره آیه ۱۵۳ عنکبوت آیه ۴۵] بنا به فرمایشات رسول اکرم صلی الله علیه و سلم نماز صبح، سبب می شود که شخص در ضمانت و حفظ الهی، از هر مکروهی در امان باشد و نماز شب عامل سلامتی وتندرستی است و موجب نشاط وسرحالی می شود. با توجه به موارد فوق نقش نماز در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری بسیار مشهود است.
ج- صدقه دادن و کارهای خیر و نیکو کاری، موجب پیشگیری از حوادث ناگوار، بیماریهای خطرناک وسوء خاتمه میشود: «صانع المعروف تقی مصارع السوء». انجام دهنده کارهای خیر از مهلکه هاو پرتگاهها محفوظ می ماند.
د- تلاوت قرآن، ذکر و دعا موجب دست یافتن به آرامش درون، نزول رحمت حضور فرشتگان می شود.
با توجه به مطالب فوق در می یابیم که یکی از ثمرات مهم ایمان، نماز تلاوت قرآن و ذکر و دعا به دست آوردن آرامش و رهایی از غم و اندوه وناراحتی هاست، بدیهی است که آرامش و عدم ترس و اندوه نقش مهمی در سلامتی روحی و جسمی انسان دارد، چرا که ناراحتی ها واضطراب و پریشانی، عامل بسیاری از بیماریهای روانی و جسمی است برعکس زمانی که انسان از آرامش بر خوردار باشد سیستم ایمنی و دفاعی بدن قوی شده وقدرت مقابله با عوامل بیماری زا را دارند. ابن القیم در طب النبوی می فرماید: ثابت شده که هرگاه قلب به پروردگار متصل شود وبر او توکل نماید، روح و نفس تقویت می شود وبا جسم همکاری می کنند و بیماری و درد را دفع می نمایند.
همچنین قرآن موجب شفای بسیاری از بیماریهای ظاهری و باطنی می باشد: (وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنینَ) [اسراءآیه۸۲] وما آنچه از قرآن راکه برای مؤ منان مایه شفاء و رحمت است نازل می کنیم.
علاوه بر آن، اوراد و اذکار بسیاری از پیامبر روایت شده که اگر با اخلاص و اعتقاد به آنها خوانده شود موجب پیشگیری از بیماریها، گرفتاریها و مشکلات یا رفع آنها می شود. به عنوان نمونه: پیامبر صلی الله علیه و سلم ارشاد می فرماید که اگر این دعا را بخوانی از گزیدن عقرب و خزندگان در امان می ما نی: «اعوذ بکلمات الله التامات من شر ما خلق».
یا اینکه می فرماید اگر کسی هنگام رفتن به نزد همسرش این دعا را بخواند اگر فرزندی نصیب آنها شود شیطان نمی تواند به او آسیبی برساند: «اللهم جنبنا الشیطان و جنب الشیطان ما رزقتنا».
از طرف دیگر آنحضرت برای پیشگیری از چشم خوردن و بر طرف شدن غم و اندوه- که سبب بسیاری از بیماریها است- رفع مشکلات، آسان شدن کارها مداوای بیماران و ادای دَین، ارشاداتی گهرباری بیان فرموده است. پیامبر صلی الله علیه و سلم همیشه از خداوند سلامتی و عافیت می طلبید و از شر انواع بیماریها به خداوند پناه می برد:
«اللهم انی اسئلک العفو والعافیه والمعافاه الدائمه فی الدین والدنیا والآخره» و «اللهم انی اعوذ بک من البرص و الجنون والجذام ومن سیئ الاسقام».

۸- آرامش روحی و روانی داشته باشید: عصبی نشوید، از غم و اندوه و ناراحتی های مستمر بپرهیزید (غم و اندوه، عصبی شدن و یبوست ام الامراض هستند). زیرا موارد فوق زمینه ساز و منشأ بسیاری از بیماریها می باشند چرا که امکان دارد عامل بیماری در بدن موجود باشد اما اگر سیستم دفاعی و ایمنی بدن قوی باشد بر آن غلبه می کند، ولی اگر سیستم ایمنی بدن تضعیف شده باشد بدن از عهده مقابله با آن برنمی آید و شخص مریض می شود. هم اکنون مشخص شده یکی از چیزهایی که به شدت سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند عصبی شدن، غم و غصه، ناراحتی طولانی و غذاهای مضر می باشد که در ایجاد بسیاری از بیماریها نقش دارد از قبیل: ناراحتی های گوارشی، قلبی، بیماریهای عصبی، افسردگی، انواع سرطانها و . . .

۹- در طول هفته از موارد زیر بیشتر استفاده کنید:
۱- عسل: سعی کنید در طول هفته خصوصاً صبحها عسل مصرف کنید بهتر است به صورت شربت عسل به اضافه لیموترش تازه باشد و آن را جرعه جرعه میل کنید. عسل علاوه بر خاصیت درمانی آن موجب پیشگیری از بسیاری از بیماریها می شود. زیرا پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است: کسی که در هر ماه سه صبحگاه عسل میل کند، دچار بیماریهای سخت نمی شود.
۲- روغن زیتون و انجیر: انجیر و زیتون ضامن سلامتی است و موجب پیشگیری از ناراحتی های گوارشی، قلبی و یبوست می شود.
۳- سیاه دانه و زنجبیل: مصرف سیاه دانه و زنجبیل موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بنابراین نقش مهمی در پیش گیری از بیماریها دارند. پیامبر فرمود: سیاه دانه شفای هر دردی است.
۴- میوه جات و سبزیجات تازه و سالم (خصوصا سیب، انگور،انار، پرتقال، سیر و پیاز، هویچ، جعفری و لیمو). مصرف درست اینها ضمن تامین املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن موجب جلوگیری از مبتلا شدن به بیماریهای صعب العلاج مثل سرطانها و بیماریهای قلبی می شود، میوه هایی مثل سیب، خیارسبز و گلابی را با پوست بخورید.
۵- خرما: ضمن اینکه اکثر نیازمندیهای بدنی را تأمین می کند نقش مهمی در سلامتی انسان و پیشگیری از بیماری دارد.
۶- چهار مغز ( گردو ، بادام ، پسته و فندق ) بهتر است با عسل یا خرما باشد. چهار مغز غذای کاملی است و تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن و همچنین کلسیم مورد نیاز را تأمین می کند.
۷- آرد سبوس دار: سبوس آرد حاوی انواع ویتامینهای B و E می باشد که نقش بسیار مهمی در سلامتی و تندرستی دارند.
۸- استعمال بوی خوش و عطر گلها وعطرهای طبیعی بدون الکل. زیرا بوی خوش موجب نشاط روحی و جسمی می شود.
۹- جوانه ها: (جوانه گندم، جوانه ماست، جوانه جو، جوانه نخود و …) با توجه به اینکه نان مصرفی مردم فاقد ویتامین ها و املاح می باشد، ضرورت مصرف جوانه ها بیشتر احساس می شود.

۱۰- سحرخیز باشید: حتی الامکان نماز صبح را با جماعت بخوانید و بعد از نماز صبح نخوابید. به فرموده پیامبر صلی الله علیه و سلم برکت در سحرخیزی می باشد و یکی از برکتهای مهم، سلامتی و تندرستی است یا اینکه پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: کسی که نماز صبح را ـ با جماعت ـ بخواند در طول آن روز در حفظ و ضمانت الهی می باشد. یعنی از هر نوع مکروهی در امان است. همچنانکه نماز شب (تهجد) به فرموده پیامبر صلی الله علیه و سلم موجب سلامتی و تندرستی می شود.
صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ / هرچه کردم همه از دولت قرآن کردم

۱۱-سعی کنید دچار یبوست نشوید زیر یبوست ام الامراض است، سلامتی معده با ضامن سلامتی بدن است. به همین منظور از انجیر، روغن زیتون، خاکشیر، بارهنگ، میوه جات و سبزیجات، نان سبوس دار و . . . بیشتر استفاده کنید.

۱۲- روزه بگیرید تا مریض نشوید: پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: «صوموا تصحوا» ماه رمضان را به شیوه سنت نبوی روزه بگیرید و برنامه غذایی ویژه رمضان را رعایت کنید. جهت اطلاع از نقش روزه در پیشگیری و درمان بیماریها و برنامه غذایی رمضان به سایت www.tabesh.net قسمت تغذیه و سلامتی مقالات درمانگاه رمضان و برنامه غذایی رمضان مراجعه شود.
همچنین بنا به توصیه رسول الله صلی الله علیه و سلم حداقل هر ماه سه روز را روزه بگیرید یا اینکه هفته ای یک روز حداقل روزه باشید. خواهید دید که این کار نقش زیادی در سلامتی دارد و از ابتلا به بسیاری بیماریها جلوگیری خواهد شد . متخصصین می گویند یک روز روزه سموم ده روز را دفع می کند.

۱۳- تلاش کنید در طول هفته تحرک فیزیکی داشته باشید از قبیل پیاده روی، دو، ورزش، کوهنوردی و هرنوع فعالیتهای جسمی . . . زیرا داشتن تحرک موجب دفع مواد مضر و مسموم از بدن شده و از بسیاری از بیماریها جلوگیری می کند.

۱۴- در طول سال از دم کرده گیاهان داروئی از قبیل بابونه، آویشن، پونه، اسطوخودوس، نعناع، زنجبیل، هل + دارچین + لیموعمانی، چای ترش (چای مکه)، کاکوتی و . . . استفاده کنید.

۱۵- تا مجبور نشده اید داروهای شیمیایی و قرص ها و آمپول ها و آنتی بیوتیکها و . . . مصرف نکنید، زیرا بسیاری از داروهای شیمیایی عوارض جانبی متعددی دارد و موجب بیماریهای دیگر می شود: به عنوان مثال هم اکنون اثبات شده که بسیاری از ناراحتی های کلیوی و کبدی و گوارشی و حتی برخی سرطانها و . . . ناشی از مصرف داروهای شیمیایی یا آنتی بیوتیکها (پنی سیلین) بوده است. سعی کنید به جای استفاده از اینگونه داروها خواص گیاهان دارویی و عسل و سیاه دانه و شیوه استفاده از آنها را یاد بگیرید و بیماریها را با آن معالجه کنید مگر خداوند نفرموده عسل شفا است برای بیماریهای مردم. مگر پیامبر صلی الله علیه و سلم نفرموده: سیاه دانه شفای هر دردی است. پس چرا ما استفاده نمی کنیم؟ آیا باور نداریم؟
به عنوان مثال چرا به خاطر یک سرماخوردگی اینقدر قرص و آمپول مصرف می کنیم در حالیکه به راحتی می توان به مجرد بروز سرماخوردگی به مدت ۲ روز از مصرف گوشت و شیرینی جات مصنوعی خودداری نمود و شربت عسل و لیموترش مصرف نمود. ملاحظه خواهید نمود که به طور معجزه آسایی سریع خوب خواهید شد.

۱۶-مزاج خود را بشناسید که سرد است یا گرم یا معتدل، و غذاهایی که با مزاجتان سازگار نیست را مصرف نکنید مثلاً کسانی که مزاجشان سرد است اگر لبنیات زیاد، ترشی جات و غذاهای سرد زیاد مصرف کنند دچار بیماریهایی از قبیل ناراحتی های استخوان، پارکینسون msپیسی، صرع، سفید شدن و ریختن موی سر و . . . می شوند.

۱۷- سعی کنید از هدایای طبیعی و خدادادی مثل هوای پاک، آب سالم و بهداشتی، نورآفتاب، خصوصاً هنگام صبحگاه استفاده کنید.

۱۸- در هنگام کسالت، هر وقت اشتها ندارید غذا میل نکنید زیرا سیستم دفاعی مشغول مبارزه با عوامل بیماری است، کار آن را مضاعف نکنیم. پیامبر می فرماید: بیمارانتان را مجبور به تناول غذا نکنید.

۱۹-در طول روز مقدار کافی آب سالم بنوشید حداقل ۶ تا ۸ لیوان. زیرا آب کافی برای سلامتی اعضای بدن فوق العاده مهم است و موجب دفع سموم بدن می گردد.

۲۰- سعی کنید غذاها و اشیاء مفید و مضر برای اعضای مختلف بدن را بشناسید، از غذاهای مفید برای اعضاء استفاده کنید و از غذاهای مضر پرهیز کنید مثلاً غذاهایی که برای هر کدام از چشم، کلیه، کبد، استخوان قلب و گوش مفید یا مضر هستند. و اگر هر کدام از اعضاء بدن دچار ناراحتی و مشکل شدند از غذاهای مفید برای آن عضو استفاده گردد و از غذاهای مضر برای آن عضو پرهیز شود تا بهبودی حاصل شود.جهت اطلاع می توانید به کتاب پانزده روز تا سلامتی تألیف استاد جمشید خدادادی  مراجعه کنید.

۲۱-سالی دو بار ؛ در فصل بهار و پاییز حجامت کنید.  علاوه بر اینکه در احادیث رسول الله صل الله علیه وسلم به آن سفارش و تاکید شده ؛ عملاًنیز به  ااثبات رسیده که در پیشگیری  ودرمان بیماریها بسیار موثر می باشد.( البته  زیر نظر متخصص وبا شرایط وآداب آن )

ملاحظه مهم: پایبندی به این اصول، به اذن الهی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از انواع بیماریها خصوصاً بیماریهای صعب العلاج دارد و اگر شخص به بیماری مزمن نیز دچار باشد امید است به اذن الهی با رعایت این اصول بیماریش برطرف شود زیرا بدن قدرت خوددرمانی دارد، اگر سیستم ایمنی بدن تقویت شود خود را درمان خواهد کرد.
در پایان امید است با رعایت موارد فوق از گروه “پیران کم سن” نجات یافته و به گروه “جوانان سالمند” برسید.
————————————————————————————————————–

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


+ یک = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا