آخرین خبرها
خانه / درباره ما / طب نبوی (ما آمده ایم؛چرا؟ )

طب نبوی (ما آمده ایم؛چرا؟ )

بسم الله الرحمن الرحیم

الله

الله

الحمد لله بنعمته تتم الصالحات. والصلاه والسلام علی محمد طبیب القلوب و شفائها وعافیه الابدان ودوائها و نور الابصارو ضیائها وعای آله وصحابته و من تبعهم باحسان الی یوم الدین .
صحت و سلامتی گوهر ناپیدایی است که تا انسان آن را از دست نداده باشد قدر آن را نمی داند.یکی از خواسته های دیرین بشر ؛ تامین و حفظ سلامتی و مبارزه با بیماریها بوده است. از دیر باز تلاشهایی در این زمینه صورت پذیرفته و روشهای متعددی ابداع شده است و مکاتب زیادی برای تامین این خواسته در تلاشند. به راستی کدامین موفق بوده و به کدام روش می توان اعتماد کرد؛؟از آنجا که خداوند مهربان که خالق انسان است برای همه مراحل عمر او و جزئیات زندگی او برنامه ای تدوین نموده است ؛ آیا می شود تصور کرد که برای حفظ بقاء و سلامتی اوبرنامه ای نداشته باشد؟ آن خدایی که برای محافظت ازاو در مقابل سرما و گرما و تیر و نیزه ها برای او اسباب و امکانات فراهم کرده است: …و جعل لکم سرابیل تقیکم الحر و سرابیل تقیکم باسکم .نحل ۸۱ وعلمناه صنعه لبوس لکم لتحصنکم من باسکم .. انبیاء ۸۰
آیا معقول است که برای حفاظت از او در مقابل عوامل بیماری زا  تدبیری در نظر نگرفته باشد ؟ نه هرگز چنین نیست . بلکه خداوند رحیم بهترین راه و روش را در این زمینه به انسانها نشان داده است که این برنامه در آخرین کتاب آسمانی (قرآن کریم ) ودر سخنان آ خرین پیامبر خدا : محمد مصطفی (صل لله علیه و سلم)؛ تجلی یافته و روشن و آشکارتر است.
آری با آمدن دین مبین اسلام تحولی عظیم در رابطه با سلامتی و صحت گروندگان به این آیین آسمانی به وجود آمد بطوریکه مسلمانان صدر اسلام در پرتو آیات قرآنی واحادیث نبوی و شیوه زندگی اسلامی از سلامتی جسمی و روانی فوق العاده عالی بر خور دار شدند تا جاییکه در جامعه نیاز به پزشک محسوس نبود و اگر پزشکی هم به شهر می آمد مشتری نداشت – داستان پزشکی که به خاطر نداشتن مشتری ، نزد پیامبر (ص ) شکایت کرد مشهور است – به همین خاطر هنگامیکه یکی از پادشاهان ، پزشکی را همراه با دو هدیه دیگر برای پیامبر فرستاد ، پیامبر دو هدیه را پذیرفت ولی با احترام پزشک را پس فرستاد چون جامعه به آن نیازی نداشت. بر این اساس اکثر قریب به اتفاق صحابه پیامبر ؛ یا به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند یا به شهادت رسیده اند . جالب این است که تا زمانی که زنده بود ند ؛سالم و سر حال بوده و مشغول انجام وظیفه خلیفه اللهی بوده اند. چنانکه عمار ابن یاسر وقتی به شهادت رسید ۹۵ سال و عبدالله ابن زبیر ۸۵ سال داشتندد در حالی که مشغول جهاد و جنگ بودند. راستی راز این سلامتی چه بود؟ راز آن در طب نبوی نهفته است …..
منظور از طب نبوی ؛ همه ارشادات و احادیث نبوی که در زمینه پیشگیری و بهداشت وحفظ صحت یا در زمینه درمان بیماریها بیان شده است شامل می شود . چه آن احادیثی که مستقیم یا غیر مستقیم در این رابطه وارد شده باشد.همچنین روش و عملکرد پیامبر در همه زمینه ها ی زندگی از جمله : خواب و خوراک ،استراحت و مسکن و….. را شامل می شود . وقتی صحبت از طب نبوی می شود آیات قرآنی که در این زمینه وجود دارند نیز شامل می شود. وجه تمایز طب نبوی و کاربرد ویژه آن مربوط است به توجه جنبه های معنوی و روح و روان انسان. از جمله پیشگیری و درمان به وسیله دعا ،قرآن(رقیه شرعی )، صدقات ، نماز،وتقویت روحی و روانی شخص که نقش به سزایی در پیشگیری از بیماریهای جسمی نیز دارد. در واقع منشا بسیاری از بیماریهای جسمی ، بیماریهای روانی است و معمولا شخص ابتدا از نظر روانی ضعیف شده و سپس دچار بیماری جسمی می گردد. ویژگی مهم دیگر طب نبوی قطعی بودن و کاربردی و عملی بودن آن است چه از نظر علمی به اثبات رسیده باشد یا نه. چراکه سنت صحیح نبوی منشا الهی دارد و ازعلم جلوتر است . بنا بر این طب نبوی یعنی : ایمان صحیح، شناخت خویشتن ، مصرف غذاهای طیب و بی ضرر، رعایت آداب  آب و غذا خوردن ، زمان مناسب غذا ،  توجه به کیفیت وکمیت غذا ، رعایت میزان مصرف هر غذا ، تناسب غذا با مزاج از نظر سردی گرمی ، مصرف بیشتر غذاهای تاکید شده ،مصرف برخی گیاهان دارویی توصیه شده ، انجام برخی اعمال یدوی جهت پیشگیری و درمان مثل حجامت، تحرک و رعایت اصول درمان و معالجه در صورت بیماری.
در پرتو آیات و احادیث نبوی بود که بزرگترین و حاذق ترین اطبای دنیا از میان مسلمانان پا به عرصه وجود نهادندافرادی از قبیل زکریای رازی، ابو علی سینا و… بهداشت وطبابت در سرزمینهای اسلامی به درجه ای از ترقی و پیشرفت رسید که قابل مقایسه با قبل از اسلام نبود واین دلیل بر عظمت طب نبوی وآموزه های دینی در این زمینه است .
واقعیت این است که طب نبوی در زمینه پیشگیری و درمان بیماریهای جسمی و روحی بی نظیر است و هیچ مکتب درمانی در دنیا به پای آن نمی رسد ؛ چراکه آیات قرآن قطعی است و آنچه پیامبر در این زمینه بیان داشته منشا وحی الهی داشته و از کسی نیاموخته و از تجربیات شخصی وی نیز نبوده است. و لی پایبندی به آنها ضامن سلامتی است . اما متاسفانه غالب مسلمانان از ان غافل و بی خبرند یا به آن اهمیت نمی دهند. و به طب شرق غرب روی آورده اند در حالیکه صاحب گنجند به گدایی می کنند ، آیا با داشتن این گنج عظیم گدایی ننگ نیست ؟: سالها دل طلب جام جم از ما می کرد                 آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد
آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم                             یار در خانه ما گرد جان می گردیم
جای تاسف است که این رو گردانی از طب اسلامی نتیجه ای جز بیشتر شدن بیماران ولا علاج شدن بیماریها چیز دیگر نبوده است. مثل این است که از گرما به آتش پنا برده باشند و یا ازچله بیرون آمده به چاه افتاده باشند.
قابل توجه اینکه  تقریبا همه محدثین  احادیث طبی  را در کتابهایشان  به عنوان کتاب الطب  یا عناوین دیگر جمع آور ی کرده و مورد توجه قرار داده اند  به عنوان مثال امام بخار ی در کتاب صحیحش ؛ ۱۲۰ حدیث  در کتاب الطب جای داده  و اقوالی از صحابه وتابعین . همچنین امام مسلم نیشابوری به همین صورت و …….  از طرف دیگر حکما و دانشمندان  نیز توجه زیادی به طب نبوی و مباحث مربوط به آن داشته اند به طوری که بیش از ۳۰ کتاب در طب نبوی تدوین نموده انداز آن جمله : سلسله الذهبیه فی طب النبویه.تالیف ابوالحسن علی ابن موسی الرضا. سال ۲۰۲٫  عبد الملک بن حبیب اندلسی (در سال ۲۳۸ ) کتابی به عنوان الطب النبوی نوشت وعلمایی همچون : ابوبکر دینوری ، ابو نعیم اصفهانی ، ابن حزم ،موفق الدین بغدادی ، ابوالحسن کحال ،بدر الدین ابن جماعه ، ابن القیم جوزی،حافظ ذهبی و عبدالحمن سیوطی و …… کتابهایی به نام طب النبوی تالیف نموده اند که خود گویای اهمیت طب نبوی در نزد مسلمانان است.
با توجه به اینکه اینجانب حیدر رحمانپور دارنده گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی ، عضو موسسسه تحقیقات حجامت ایران چندین سال است در زمینه طب اسلامی و غذاهای قرآنی تحقیق و مطالعه می نمایم ؛ بنا به آیه کریمه : ….ومن احیاها فکانما احیا الناس جمیعاً (مائده ۳۲ ) وفرمایش نبوی : ” من استطاع منکم ان ینفع اخاه فلیفعل “: هر کس می تواند به برادرش نفعی برساند باید اقدام کند . از طرف دیگر متوجه شدم که طب نبوی در کشور ما کمتر مورد توجه واقع شده و بیشتر مردم اطلاع چندانی از آن ندارند یا به آن اهمیت نمی دهند عده ای هم فکر می کنند توجه به آیات قرآنی در این زمینه کفایت می کند ؛ لذا بر اساس وظیفه شرعی وانسانی بر خود لازم دانستم که در جهت احیاء و گسترش فرهنگ اسلامی در زمینه تغذیه و سلامتی و طب نجاتبخش و معجزه گر اسلامی و ارتقاء سطح سلامتی جامعه ؛  با استعانت از قادر متعال اقدام به ایجاد سایت طب نبوی نمایم . تا در این برهه زمانی که بیماریهای مختلفی جامعه را تهدید میکند ؛ گوشه ای از دین خویش را ادا کرده باشم ودر این جهاد سلامتی سهیم باشم.                                             خرم آن کس که در این دامگه                       خاطری را سبب تسکین باشد                                       بنا بر این :
سایت طب نبوی آمده است تا با دیدی کلی نگردر احیا ء آموزه های قرآن و سنت در زمینه پیشگیری و درمان سهیم باشد.
سایت طب نبوی تلاش متواضعی است تا گوشه هایی از اعجاز قرآن و سنت (طب اسلامی) در زمینه تامین سلامتی را به پویندگان راه سلامتی نشان دهد .
سایت طب نبوی راهنمایی است برای کسانیکه می خواهند در طول زندگی دچار بیماریهای مختلف نشوند و آنانکه می خواهند از نظر روحی و جسمی سالم بمانند.
سایت طب نبوی آمده تا شاید با یک آیه یا حدیثی یا سخن حکیمی یا …نا امیدی را امید وار یا مرهمی بر جراحتی باشد یا در بسته ای را باز کند .
سایت طب نبوی آمده تا دریچه ای باز کند به سوی طبیعت تا با تماشای منظر دلگشا طبیعت ، با آن مانوس شده ، غم دل را فراموش کرده و گره از ابرو بگشایند.
سایت طب نبوی تلاشی است جهت عرضه محصولات طبیعی وگیاهان دارویی و داروهای گیاهی مطمئن و آشنا ساختن افراد با غذاهای سالم و طبیعی از طریق فروشگاه سایت . زیرا زیر بنای سلامتی تغذیه سالم است .
سایت طب نبوی اقدامی است جهت گسترش وفرهنگ سازی استفاده عموم از مواد و غذاهای طبیعی وگیاهان دارویی در پیشگیری و درمان بیماریها .
سایت طب نبوی فرصتی است جهت همکاری صاحبان قلم و فرهیختگان تا با ارسا ل پیشنهادات وانتقادات سازنده و مطالب مفید در این جهاد صحی مشارکت نمایند . و موجب پر بار شدن سایت   و خدمات بیشتر به هم وطنان گردد.
بدیهی است اهداف سایت زمانی بهتر تحقق خواهد یافت که این همکاری و مشارکت عملی شود.
امیدوارم با بازگشت به تعالیم گرانبهای اسلامی در این زمینه و روشهای طبیعی خاطر عزیزان دچار هیچ ملل و دردی نگردد . و چنانچه ملالت و کسالتی رخ دهد بنا به فرموده پیامبر که ” هیچ دردی بی درمان نیست” با به کار گیری روشهای طبیعی و تغذیه قرآنی هر چه زود تر سلامتی خویش را باز یابند. وما توفیقی الا بالله علیه توکلت والیه انیب

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

۱۴ نظر

 1. سلام آقای رحمانپور عزیز، بهتون تبریک میگم ،خیلی خوشحالم که سایتی با این موضوع زیبا وبه جا را راه اندازی کردید،بنده خودم دوره کاردانی را در رشته تولید وبهره برداری از گیاهان دارویی در مشهد گذراندم خوشحال میشم اگه بتونم بهتون کمک کنم.در ضمن از تولید کنندگان عسل در کردستان هستم.قابل دونستی در خدمت هستیم.

 2. سلام
  گاهی با اجازه شما از مطالب زیبایتان در وب‌سایت سنت آنلاین استفاده می‌کنیم. امید است که روز به روز بر توفیقات شما افزوده شود.
  لازم به ذکر است سایت سنت آنلاین وابسته به مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت، از مدارس قدیمی اهل سنت سیستان‌وبلوچستان است که بحمد الله در حال فعالیت بوده و هست.

 3. سایت شما خیلی جالب و امورنده هست امیدوارم در راهتان موفق باشید ما را از نکات پزشکی و بهداشتی سنتی و نبوی اگاه کنید

 4. سلام. لذت بردم شیخ عزیز موفق باشید

 5. سلام بزرگوار ان شا الله در عرصه نشر طب نبوى الله متعال روز به روز توفیق بیشترى به شما عنایت فرماید و روزى فرا رسد که در سایه عمل به دستورات قرآن و سنت جامعه اى عارى از امراض و بیماریهاى مهلک و خطرناک داشته باشیم و آرزوى سلامت و تندرستى براى شما و خانواده محترم را دارم

 6. ضمن تشکر از تلاش مستمر شما در جهت سلامت مردم، سوالی داشتم مبنی بر اینکه آیا این امکان هست که شعبه ای از فروشگاه شما در سایر مناطق لارستان دایر شود یا خیر؟

 7. غلامحسین -ازشیراز

  سلام از شیراز هستم .درسفری که به لارستان داشتم یک پماد نرمینه عسلی برای نارحتی
  وستی دستم از عطاری واقع در بازار قیصریه لارستان خریدم که حیلی خوب بود . آیا امکان تهیه از طریق خرید اینتزنتی و نایندگی در شیراز هست یا خیر؟

 8. سلام
  با تشکر فراوان از مطالب عالی .مدتیه به بیماری پوستی اطراف ناخن وخود ناخن مبتلا هستم که پزشک تشخیص بیماری پوستی صدف یا صدفی را داده اند چون پسر شیرخوره دارم نمیتوانم از داروهای شیمیایی استفاده کنم.بفرمایین آیا درمان. طبیعی داره.ممنون

  • هو الشافی
   این بیماری یکی از بیماریهای صعب العلاج است که در طب کلاسیک تقریبا معالجه ای ندارد . ولی در طب اسلامی قابل معالجه می باشد . که ابتدا باید رزیم پاکسازی اجرا شود سپس از داروها و پمادها استفاده شود . و چون نیاز به تشخیص مزاج می باشد . حضورا تشریف بیاورید . یا عصرها تماس بگیرید ۰۷۱۵۲۴۳۳۲۰۷

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


− 2 = سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا