آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / چاقی و لاغری: مقایسه در طب غربی و طب اسلامی

چاقی و لاغری: مقایسه در طب غربی و طب اسلامی

 

چاقی و لاغری چیست؟
چگونه وزن و اندام متناسب داشته باشیم؟
تعریف چاقی در طب غربی:
بر اساس نظریه دانشمند فرانسوی به نام بروکای، وزن متناسب برای هر فرد شامل، قد منهای عدد صد می باشد. بطور مثال با قد ۱۷۰ سانتیمتر بهترین وزن حدود ۷۰ کیلوگرم خواهد بود، البته باید بدانیم که این عدد در آقایان معمولاً باید منهای ۱۰ درصد باشد، یعنی ۱۰ درصد کمتر از خانم ها.
در طب غربی چاقی یعنی افزایش توده چربی بدن و برای سنجش میزان چربی بدن متدهای مختلفی مانند:
۱٫ دانسیتومتری
۲٫ اولتراسونوگرافی
۳٫ بررسی میزان پتاسیم بدن
۴٫ بررسی کل آب موجود در بدن
و روش های دیگر وجود دارد که این متد ها گران و بسیار زمان بر می باشند.
۵٫ متد دیگر محاسبه BMI (Body Mass Index) یا ایندکس توده بدن می باشد، که به وسیله تقسیم کردن وزن فرد به مجذور قد او به متر حساب می گردد. فعلاً سازمان بهداشت جهانی، BMI را بهترین معیار تشخیص وزن متناسب می داند به این ترتیب که اگر BMI کمتر از ۱۸٫۵ است کمبود وزن وجود دارد و اگر بین ۲۵ – ۱۸٫۵ است فرد با وزن طبیعی است و اگر بین ۳۰ – ۲۵ است اضافه وزن وجود دارد و فرد با BMI بالای ۳۰ مبتلا به چاقی است.
در فرمول ساده BMI، عواملی چون سن و جنس دخیل هستند بطور مثال:
* BMI برابر ۲۱ برای سن ۱۷ تا ۱۹ سالگی مناسب است.
* BMI برابر ۲۲ برای سن ۱۹ تا ۲۴ سالگی مناسب است.
* BMI برابر ۲۳ برای سن ۲۴ تا ۳۴ سالگی مناسب است.
* BMI برابر ۲۴ برای سن ۳۴ تا ۴۴ سالگی مناسب است.
* BMI برابر ۲۵ برای سن ۴۴ تا ۵۴ سالگی مناسب است.
* BMI برابر ۲۶ برای سن ۵۴ تا ۶۴ سالگی مناسب است.
* BMI برابر ۲۷ برای سن ۶۴ سال به بالا مناسب است.
مثال محاسبه BMI:
آقایی با قد ۱٫۷ متر و وزن ۹۰ کیلوگرم با سن ۵۴ سال
پس این آقای ۵۴ ساله اضافه وزن دارد و چاق است.
نکته مهم این است که در این فرمول اصلا به ژنتیک افراد توجه نشده است، افرادی هستند که بصورت ژنتیکی عضلات بزرگ و قوی دارند و یا افرادی که بدن شل و وارفته ای دارند، آیا باز با همین فرمول می توان آنها را به درستی ارزیابی کرد؟
واقعیت این است که ما لازم است یک تقسیم بندی کامل تر انجام دهیم تا بتوانیم بین افراد چاقی مرضی و افراد سالم با اندام عضلانی تنومند افتراق قائل شویم.
پس در واقع ما می توانیم یک چاقی طبیعی داشته باشیم که ژنتیکی است و به اصطلاح عده ای هستند که هیکل پهلوانی دارند و بیماری در سلول هایشان وجود ندارد و یک نوع چاقی مرضی داریم که عمده افراد چاق از این نوع هستند و ریشه این نوع چاقی زیاد بودن توده عضلات و قوی بودن قدرت بدنی فرد و پهلوانی وی نیست و بلکه فقط بعلت بیماری سلولی دچار تورم سلولی و اضافه وزن مرضی شده اند و این افراد هرچه غذاهای با کالری کمتر میل کنند بیشتر چاق می شوند و حتی برخی از این افراد می گویند که ما حتی اگر با هم بخوریم مرتباً چاق می شویم!!!
ریشه سلولی مولکولی این اضافه وزن و چاقی مرضی در کجاست:
در سطح سلول های بدن ما تعداد زیادی دریچه های سدیم و پتاسیم بصورت ترکیبی وجود دارد که این دریچه ها با مصرف انرژی بصورت مولکول ATP، یون سدیم را دایماً به خارج سلول و یون پتاسیم را به داخل سلول حرکت می دهند، حال تصور کنید فردی فقط از غذاهای با برآیند انرژی پایین مثل روغن های نباتی (جامد، مایع و مخصوص سرخ کردنی)، گوشت گاو، ماست، دوغ، گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی، انواع سس قرمز و سفید و آب سرد و چای (سبز و سیاه) و … (مراجعه به مثلث سلامت) استفاده کند، میزان ATP سلول های او کم می شود و سدیم در داخل سلول حبس می گردد و لذا آب با خاصیت اسمزی غشاءهای نیمه تراوا، خود به خود وارد سلول ها می شود و سلول باد می کند، و فرد در نهایت با ۱۰ تا ۳۰ کیلوگرم اضافه وزن روبرو می شود، این افراد دایماً با احساس سستی، خواب زیاد و نرم بودن بدن و عضلات، روبرو هستند، برعکس افراد با هیکل پهلوانی که همیشه احساس قدرت و قوت دارند.
پس راه درمان برخلاف طب غربی، کم کردن کالری و زیاد دادن آب سرد و سالاد نیست، چون همه اینها باز هم میزان انرژی سلولی را کم می کنند و مرتباً میزان ورم سلولی این افراد بیشتر می شود و اگر احیاناً چند کیلویی با کم کردن بسیار زیاد غذای مصرفی حاصل شود همراه با افتادگی صورت و پیری زود رس و از بین رفتن میل جنسی و افسردگی خواهد بود به طوری که یک خانم ۴۰ ساله پس از مدتی قیافه یک زن ۵۰ ساله را به خود خواهد گرفت!!!
در افراد لاغر هم که عمدتاً افرادی هستند که از لحاظ ژنتیکی صفراوی یا سودایی هستند با همان رژیم غذایی فوق الذکر که شامل غذاهای انرژی گیر است بدنشان در عین لاغری شل است و حتی شکم مختصری هم دارند که بسیار بد شکل می شود یعنی بدن لاغر و شکم بزرگ!!!
راه چاره چیست؟
با رعایت کامل مثلث سلامت اجازه بدهیم بدن ما براساس ژنتیک خود تنظیم شود، چون مسلماً وقتی تغذیه سلولی درست و کامل باشد پمپ های سدیم و پتاسیم سلول ها در سراسر بدن درست کار می کنند، آنچه تعیین کننده وزن بدن ما خواهد بود ،ژنتیک ما است. در واقع همه ما در آن صورت براساس ژنتیک مان ممکن است هیکل پهلوانی داشته باشیم که به این افراد دموی گفته می شود و یا هیکل لاغر داشته باشیم ولی سالم و چابک و بدون شکم که به این افراد صفراوی گفته می شود و افرادی که بشتر لاغر هستند و خیلی دقیق و موشکاف و پیگیر هستند که اینها به این افراد سودایی گفته می شود و افرادی که دارای غلبه آب هستند که به این افراد بلغمی گفته می شود ولی با اصلاح نوع غذاها با توجه به طبع افراد می تواند افراد را سالم دریک تعادل وزن و تناسب اندام با توجه به ژنتیک آنها نگه دارد.

دکتر حسن اکبری
متخصص آسیب شناسی سلولی،
دانشیار پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،
محقق و مدرس طب اسلامی ایرانی

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


− چهار = 0

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا