آخرین خبرها
خانه / صفحه اصلی / بیماری: تهدید یا فرصت!!!

بیماری: تهدید یا فرصت!!!

 

ارزش و فوائد بیماریبیماری
بیماری حتی در شدید ترین حالت ؛ شر نیست بلکه فرصتی است که شخص می تواند بهترین درسها را از آن بگیرد ودرجات تکامل را بهتر طی کند .این زمانی است که شخص با سهل انگاری و عدم رعایت اصول بهداشتی بیماری را برای خویش به وجود نیاورده باشد. و راضی به قضای الله باشد و جزع و فزع نکند . اینک به برخی حکمتهای ان توجه می کنیم:
دکتور «لویس پیتچی» می گوید: «بیماری برای ما گوهر نایاب زندگی را آماده می کند، بیماری برای ما فرصتی دوم می بخشد، نه فقط برای بهره گرفتن از سلامتی، بلکه برای بهره گیری ازخود زندگی. بی شک بیماری بسیاری از افکار سست و بی پایه را از سر ما بیرون رانده، ما را واپس به خویشتن خویش مان بر می گرداند، حقیقت وجودمان را به ما می بیناند، و قدر و ارزش سلامتی را به ما می شناساند. بارزترین اثر سودبخش بیماری؛ آنگاه محقق می شود که تحت فشار تهاجم آن، بی قرار و مضطرب می شویم. چه بسیار اتفاق افتاده است که مثلاً بیماری تیفوئید یا التهاب ریه، حال افراد شرابی، دزد و قاتل را به اصلاح آورده است.

بی گمان برخی از مردم به خودشناسی، خداشناسی، دنیاشناسی، و شناخت حقیقت هدف و کاری که برای آن آفریده شده اند نایل نمی گردند، مگر آنگاه که بیماریی در رسد و دریچه های زندگی را به رویشان تنگ نماید. در واقع بسیاری از انسانها ابعاد و زوایای بسیار زیبا و پرطراوت زندگی را فقط در بستر بیماری دریافته اند. یکی از همین مبتلایان در این باره می نویسد: «بعد از روزهای اندکی که در بستر بیماری می گذرانی، زمان آن قدر برایت لذت بخش می شود که قبلاً چنین تصویری از آن را هرگز در دسترس نداشته ای؛ زیرا در بستر بیماری است که وقت برای فکرکردن، وقت برای استراحت، وقت برای ابداع و ابتکار و نهایتاً وقت کافی برای تفکّر در آنچه که به خیر طبیعت و فطرت انسان است، برای شما آماده می شود. بیماری نگاهی نو از زندگی را فراراه تصورتان قرار می دهد. بیماری از بزرگترین مزایای زندگی است؛ زیرا این بیماری است که در گوش شما زمزمه می کند که مسیر انسان به برترین قوت ها مرتبط است».
هم از این روی است که بیماری، پل پیوند بسیاری از عقب ماندگان، به سوی رسیدن به کاروان دین شده است.
علاوه بر این بیماری که انسان خود نقشی در به وجود آوردن آن نداشته باشد: کفاره گناهان است و موجب پاک شدن شخص از گناه می شود . و سبب کسب اجر وثواب می گردد البته اگر شخص صابر باشد.چنانچه در احادیث نبوی به آن اشاره شده است.
همچنین بسیاری از بیماریها سبب پیشگیری یا از بین رفتن بیماریهای بزرگتر و خطر ناکتر می گردد مثلا تب گرفتن موجب از بین رفتن ویروسها و میکربهای بیماری زا می گردد و شخص زود تر خوب می شود .یا سرما خوردگی وآب ریزش بینی موجب تخلیه مغز از اخلاط مضر ، می شود .پس هیچ چیزی بی حکمت نیست با بیماری است که انسان به ضعیف بودن خویش و قدرت پروردگاربیشتر پی می برد به محاسبه خویش می پردازد غرور و تکبر از او دور می شود و فرصت بازگشت به سوی الله فراهم می گردد.مهم این است که ما با موضع گیری صحیح تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

درباره‌ی طب نبوی

حیدر رحمانپور متولد1345 لیسانس زبان و ادبیات عرب پژوهشگر طب نبوی ، مشاور تغذیه قرآنی دارای گواهینامه طب سنتی وکارور گیاهان دارویی . عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


+ چهار = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا