آخرین خبرها
خانه / گفتار حکماء و بزرگان

بایگانی دسته بندی ها : گفتار حکماء و بزرگان

اشتراک به خبردهی

با حکیمان : بهترین و مهم ترین راه علاج!!

1369820596_img09521242

 امام ابن القیم در کتاب ارزشمند خویش :”الطب النبوی “می فرماید : ” مهم ترین و بهترین علاج این است که  به مریض توصیه کنی که :کارهای خیر انجام دهد ( مثل صدقه و نیکوکاری و …).مشغول ذکر و دعا و تضرع در درگاه الهی باشد .و خالصانه توبه و استغفار کند . اجرای این امور تاثیر بسیار زیادی در ... بیشتر بخوانید »

با حکیمان : آموختن علم طب و حکمت قبل از شریعت

Head1

  در فخردادن علم حکمت بر علم دین زدر گاه آن  سرور  مرسلان                                 چنین کرد راوی حدیثی بیان دو علم است از علمهای یقین                              یکی علم ابدان دوم علم دین فصیح عرب طب را فخر داد                          مقدم به  علم شریعت  نهاد ندانی که فخرش زقرآن رواست                    بگویم که تقدیم او از کجاست از آن علم ابدان زیادست بر                             که علم  ... بیشتر بخوانید »

اندرزهای ارزشمند لقمان حکیم به فرزندش

20140218627

  اندرزهای ارزشمند لقمان حکیم به فرزندش تهیه کننده: عبدالعزیز سلیمی ۱- فرزندم هیچکس و هیچ چیز را با خداوند شریک مکن! ۲- با پدر و مادرت بهترین رفتار را داشته باش! ۳- بدان که هیچ چیز از خداوند پنهان نمی ماند! ۴- نماز را آنگونه که شایسته است بپادار! ۵- اندرز و نصیحت دیگران را فراموش مکن! ۶- در ... بیشتر بخوانید »

ضرورت توجه به سلامتی از دیگاه امام حسن البنا

حسن

    ضرورت توجه به سلامتی از دیگاه امام حسن البنا          ملتهای پویا نیازمند سربازهای فاضل هستند؛ و قوام و لازمه سربازی نیز؛ سالم بودن جسمی و قوای جسمانی است .  خداوند یکی از ارکان قیام و جهاد را نیروی جسمانی قوی بر شمرده است . ***  به اسباب و ابزار سلامت جسمی ... بیشتر بخوانید »

هزینه برای سلامتی؛ وجودت مرکب توست در حقش مهربانی کن

  سخنانی از استاد  دکتر مصطفی السباعی؛ مجاهد خطه شام ( رح): سلامتی و پیری   کسی که در جوانی به سلامتی خود توجه کند، اگر صد سال هم عمر کند، پیر نشود.                                                           هزینه برای سالم ماندن و سلامتی توجه به سلامتی تو را از ادای رسالتت باز ندارد. اندک وقتی که برای حفظ سلامتی می گذرانی باعث ... بیشتر بخوانید »

پرهیز ازخواب بامداد

” ایکم ونومه الغداه  فانها مبخرهٌ مجفرهٌ “   ” از خواب بامداد بپرهیزید  ؛ زیرا دهان را بد بو و نیروی مردانگی را سست می کند” ( عمر ابن الخطاب ) دست از خواب بامدادبدار                              که حلاوت ز جان تو ببرد بیخ نسل از نهان تو بکند                               بوی خوش از دهان تو ببرد ( ترجمه به شعر: رشید الدین  ... بیشتر بخوانید »

قواعد سلامتی از دیدگاه امام شافعی

            چهار چیز بدن را تقویت می کند ۱- خوردن گوشت به اندازه مناسب ۲- بوییدن بوی خوش ۳- حمام رفتن ۴- پوشیدن لباس کتانی چیزهایی که بدن را ضعیف می کند ۱- جماع زیاد : بدن را ضعیف می گرداند . ضعف اعصاب .ضعف عموم بدن ۲- غم وغصه ۳- ناشتا آب زیاد خوردن ... بیشتر بخوانید »

تحرک و ورزش شرط سالم ماندن

لاتزالون اصحاء مانزعتم و نزوتم. شما صحیح سالم  خواهید بود تا زمانی که  تحرک جسمی و ورز ش می کنید . لن تحور القوی مادام صاحبها ینزع و ینزو. تا وقتی انسان به ورزس و تحرک اهمیت می دهد  نیروهای جسمیش ضعیف نمی گردد. (عمر ابن الخطاب    رض ) نتوان مرد را ناتوان گفتن             ... بیشتر بخوانید »

معده منشا بیماریها

المعده بیت کل داء والحمیه راس کل دواء   ” معده خانه (منشا ) هر دردی است وامساک (پیشگیری ) سرآمد هر درمانی” توضیح : پرخوری ، بد خوری و عدم رعایت آداب خوردن = زمینه ساز هر نوع بیماری بیشتر بخوانید »

بالا